Jak zapowiadaliśmy na naszej stronie w poniedziałek, 30 kwietnia, dzisiaj, pod pomnikiem Pękniętego Serca w łódzkim Parku im. „Szarych Szeregów”  odbyły się  centralne obchody Święta Polskich Dzieci Wojny.

 

 

 

Niestety dla organizatorów – Stowarzyszenia Dzieci Wojny – na uroczystość  nie przyjechał zapowiadany (fakultatywnie) Premier Mateusz Morawiecki ani nikt z jego Kancelarii. Także nie dopisała, zapowiadana nieoficjalnie, min. Anna Zalewska. Najwyższym rangą przedstawicielem Rządu był Wojewoda Łódzki Zbigniew  Rau, a Sejm RP reprezentowała główna pomysłodawczyni tego święta – łódzka posłanka Alicja Kaczorowska (PiS) oraz poseł Waldemar  Buda (PiS), który niedawno ogłosił, że będzie kandydował w najbliższych wyborach samorządowych na prezydenta Miasta Łodzi.

 

 

 

Za to dopisali duchowni różnych wyznań – z łódzkim biskupem Adamem Lepą, którzy w pewnym momencie zostali poproszeni o modlitwę… Gdy już o samorządzie mowa: obecna była i przemówiła do zebranych Joanna Skrzydlewska – członek zarządu województwa łódzkiego, a w imieniu władz Miasta uczestniczył i głos zabierał wiceprezydent Krzysztof Piątkowski. Władza oświatowa reprezentowana była przez Łódzkiego Kuratora Oświaty Grzegorza Wierzchowskiego.

 

 

 

Z naszego „obserwatoryjnego” obowiązku odnotowujemy udział w tym wydarzeniu  Łódzkiego Kuratora Oświaty dr Grzegorza Wierzchowskiego, który tym razem wystąpił w roli lektora (wcześniej do ostatniej chwili trenował „ciche czytaniepatrz zdjęcie poprzednie) listu, który do uczestników uroczystości skierowała Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

 

 

 

Najbardziej rzucającą się w oczy (i uszy) cechą trwającej ponad dwie godziny uroczystości był dominujący w całym jej  przebiegu ceremoniał wojskowy (orkiestra wojskowa, kompania honorowa, uroczysta zmiana warty), a najdłużej trwającymi – niekończące się przemówienia okolicznościowe przedstawicieli licznych urzędów, instytucji i stowarzyszeń.

 

 

 

Szkoda, że organizatorzy zapomnieli o umożliwieniu zabrania głosu jedynej obecnej na uroczystości byłej więźniarce Obozu na Przemysłowej – pani Krystynie Spigel – dziś 86-letniej mieszkance Jaworzna. Musiała się o to upomnieć…

 

 

Po półtoragodzinnym wyczekiwaniu  przed pomnik wyszli uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Dzieci Łodzi nr 81, którzy odśpiewali Hymn Stowarzyszenia Dzieci Wojny.

 

 

 

Ostatnim akcentem uroczystości było  zapalenie pod pomnikiem zniczy i składanie kwiatów.

 

 

 

Jedynie delegacja SP nr 81 w Łodzi, z jej dyrektorką Bożeną Będzińską-Wosik, zamiast wiązanki kwiatów, pod pomnikiem złożyła wielki emblemat białoczerwonego serca!

 

 

 

Tekst i zdjęcia

Włodzisław Kuzitowicz

 

 

 

Swoje informacje o obchodach Święta Dzieci Wojny zamieściły także:

 

 

>„Dziennik Łódzki”  – Centralne obchody Święta Dzieci Wojny przed pomnikiem Pękniętego Serca  –  TUTAJ

 

>Polskie Radio Łódź  –  Centralne obchody Święta Dzieci Wojny w Łodzi   –   TUTAJ

 

>TV TOYA – Święto Dzieci Wojny   –   TUTAJ

 

>TVP3 – ŁWD – Pierwsze Centralne obchody Święta Dzieci Wojny zorganizowano dziś w Parku Szarych Szeregów w Łodzi  [Po reklamach – 0:52 – 3:23’]     –   TUTAJ

 

 

 

 

 



Zostaw odpowiedź