1-pm-138-drzewo1

 

 

W poprzedni poniedziałek, 17 października, Przedszkole Miejskie nr 208 w Łodzi, z okazji Obchodów Światowego Dnia Drzewa, zorganizowało grę terenową w lesie na Retkini. Do wspólnej zabawy zaproszono placówki należące do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w Łodzi: Przedszkola Miejskie o numerach 133, 154, 170, oraz Przedszkole  „Sezamkowo”.

 

 

Celem zabawy było  przeprowadzenie zajęć utrwalających wiedzę na temat znaczenia drzew dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt.

 

2-odszukujmy-tropy-pm-208

Tropienie… [PM nr 208]

 

Każdy z zespołów miał do odszukania dróżkę z zadaniami, oznaczoną odpowiednim kolorem wstążki z bibuły, które oznaczały początek, środek i koniec ścieżki. Zadania do wykonania pozostawione były przy śladach (tropach) zwierząt.

 

3-bsezamkowo-zadanie-ukryte-w-kopercie

Kolejne zadanie… [Sezamkowo]

 

 

3a-pm-208-rozpoznajemy-tropy-zwierzat1

Jakiego zwierzęcia to trop? [PM nr 208]

 

 

Na oznaczonej trasie zespoły miały do wykonania następujące zadania: odgadnięcie jakie zwierzę pozostawiło ślady na ścieżce. Na odwrocie tropu znajdował się obrazek przedstawiający to zwierzę.

 

3b-zbieramy-dary-jesieni-sezamkowo

Zbieranie darów jesieni [Sezamkowo]

 

 

Od chwili znalezienia pierwszego tropu zespoły rozpoczynały zbieranie materiału przyrodniczego, potrzebnego do ułożenia drzewa (ruchomego obrazu). Dzieci musiały być bacznymi obserwatorami – na każdej ścieżce czekało dodatkowe zdanie, ukryte w kopercie.

 

4-pm-208-zabawa-kukulki-i-zieby1

Zabawa w kukułki i zięby [PM nr 208]

 

Kolejnymi zadaniami były: zabawa zięby i kukułki, skoki na rozkaz, czyli wykonywanie skoków pod dyktando swojego partnera, oglądanie drzew przez foliowe okienka, opisywanie ich wyglądu, t.zn. wysokości, mierzenie obwodu, badanie  struktury kory, odszukiwanie  liści i nazwanie  drzew.

 

5-pm-208-zabawa-trop-w-trop1

Trop w trop…  [PM nr 208]

 

Ostatnim zdawaniem na ścieżce była zabawa „trop w trop”. Jedna osoba uciekała do miejsca w którym rozpoczynała się ścieżka. Uciekający otrzymał specjalny system obrony – jeżeli w czasie ucieczki zatrzymał się i obejrzał do tyłu to wszyscy goniący musieli się zatrzymać i dotknąć drzewa. Kto tego nie zrobił wycofywał  się na koniec.

 

5-b-drzewo-z-darow-jesieni

Ułożony z darów jesieni obraz drzewa

 

Zakończeniem zabaw było ułożenie przez wszystkich uczestników, ze zgromadzonych darów jesieni (liści, gałęzi, kory, owoców), obrazu drzewa.

 

 

6-sadzenie-drzewa-sezamkowo

[Sezamkowo]

Dzieci z każdej placówki otrzymały  drzewko – do posadzenia w ogrodach przedszkolnych.

 

Placówki należące do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych wykonały również plakaty zachęcające do ochrony drzew:

 

7-b-plakat-drzewa-sezamkowo

[Sezamkowo]

 

7-pm-192-drzewo1

[PM nr 192]

 

7a-pm-154-plakat-drzewa

[PM nr 138]

 

 

 

Na podstawie informacji i zdjęć

nadesłanych przez Magdalenę Grzanek z PM nr 208

relację opracował Włodzisław KuzitowiczZostaw odpowiedź