Wczoraj, 20 czerwca, w siedzibie ZNP spotkali się przedstawiciele ruchu „Obywatele dla edukacji”, Fundacji „Przestrzeń dla edukacji” oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy – ze swojego punktu widzenia – podsumowali zakończone już wojewódzkie debaty o oświacie „Uczeń-Rodzic-Nauczyciel. Dobra zmiana” oraz te, które odbywały się w gronie „Ekspertów Dobrej Zmiany”. W spotkaniu tym uczestniczyła minister Anna Zalewska.

 

Podsumowanie w ZNP 3 jpg

Foto: www.facebook.com/przestrzendlaedukacji/

 

Oto fragment komunikatu, jaki o tym spotkaniu zamieszczono na stronie ZNP:

 

Debaty w ramach dobrej zmiany nie były formalnie konsultacjami publicznymi, ponieważ nie były powszechne i otwarte dla każdego zainteresowanego – mówiła Iga Kazimierczyk z fundacji „Przestrzeń dla edukacji”.

Spośród zgłoszonych propozycji, minister dokona wyboru najlepszych i już się boję. Co to znaczy najlepszych, według jakich kryteriów dokonana zostanie ocena, co dobre, a co złe – pytał szef ZNP Sławomir Broniarz.

 

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Foto:www.znp.edu.pl

 

Zarzuty odpierała minister edukacji. – To była tylko debata – twierdziła szefowa MEN.

 

Organizatorzy debaty 20 czerwca poinformowali minister edukacji, że wnioski z dyskusji – w formie raportu obywatelskiego – zostaną przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej w ciągu najbliższego tygodnia.

 

Relację video z debaty, oraz pozostałe materiały, powstałe w związku z podsumowaniem,  można obejrzeć na stronie Raport Obywatelski.

 

 

> Rekomendacje, opracowane na podstawie dokumentu „Porozumienie dla Edukacji”

> Relacja video z debaty*

> Obywatelski raport dotyczący konsultacji prowadzonych przez MEN *

 

 

Źródło: www.znp.edu.pl

 

*Linki do tych materiałów będą aktywowane, gdy tylko zostaną tam zamieszczone

 

 

 

O tym społecznym podsumowaniu debat napisano także dziś w „Gazecie Wyborczej”. Oto fragmenty artykułu, autorstwa Justyny Sucheckiej i  Mateusza Mielczarka, zatytułowanego „Minister edukacji utajnia konsultacje na temat przyszłości edukacji w Polsce”:

 

 

Tę ministerialną debatę w poniedziałek 20 czerwca w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego krytykowali nauczycieli i przedstawiciele organizacji pozarządowych. […]

 

Iga Kaźmierczyk z fundacji Przestrzeń dla Edukacji: – Liczyliśmy na to, że debata będzie powszechna, publiczna i bardzo szeroka, ale nie była. Przebieg spotkań był tajny, nie wiemy, co zostało na nich ustalone, nie wiemy nawet, kto był na liście 1840 ekspertów.

 

Zofia Grudzińska z ruchu Obywatele dla Edukacji: – Partie, zamiast działać dla dobra społecznego, realizują bieżące interesy.

 

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zwracał się do obecnej na debacie minister Zalewskiej: – Wasza teczka miała być pełna ustaw, ale chyba nie było w niej kartek. Burzenie jest łatwiejsze niż budowanie. Dlaczego kończymy debaty 27 czerwca? Tak ważne wydarzenie już po zakończeniu roku szkolnego to nie tylko zabieg socjotechniczny, to pokaz arogancji. Mówi pani, że będzie wybierała najlepsze rozwiązania z tych debat, ale kto będzie oceniał, co jest dla szkoły najlepsze?

 

 

Cały tekst artykułu  –  TUTAJ

 

Źródło: www.wyborcza.plZostaw odpowiedź