Na e-mailowy adres redakcji OE przyszedł z „Gazety Wyborczej” newsletter, zatytułowany „STREFA NAUCZYCIELA”. Jest to kwintesencja informacji o wczorajszych wydarzeniach dotyczących strajku nauczycieli. Jego redaktorką jest Justyna Suchecka.

 

 

Oto jego dwa, wybrane fragmenty:

 

 

[…] We wtorek w strajku nauczycieli brało udział (według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego) ok. 74,5 proc. wszystkich placówek oświatowych, a więc ponad 15 tys. szkół i przedszkoli. Przez cały dzień prowadziliśmy dla Państwa specjalną relację, w której opisywaliśmy sytuację w różnych zakątkach Polski.

W niektórych miastach strajkujących było więcej niż w poniedziałek, np. w Radomiu i Częstochowie. […]

 

 

Co z egzaminami?

W środę rano do egzaminu gimnazjalnego powinno podejść ok. 355 tys. ostatnich absolwentów gimnazjów. Czy wszystkim uda się napisać egzamin bez przeszkód, we wtorek po południu nie było jeszcze pewne.

 

Przez cały dzień w szkołach trwało werbowanie egzaminatorów. Ok. godz. 15 MEN poinformowało, że do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących zgłosiło się kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi. Jakie trudności rodzi ich zatrudnianie, można prześledzić na przykładzie Katowic

 

Zdaje się, że właśnie na trudności w przeprowadzeniu egzaminu liczy rząd. PiS uważa, że z każdym dniem strajku nauczycieli będzie malało poparcie dla nich w społeczeństwie. – Mamy badania, że nieprzeprowadzenie egzaminów w szkołach uderzy w nauczycieli, ale też w Koalicję Europejską – mówił „Wyborczej” polityk obozu władzy.

 

 

Uczniowie i artyści za nauczycielami

 

W samo południe przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się demonstracja na znak poparcia dla nauczycieli. Protestowała młodzież skrzyknięta przez Strajk Uczniowski.
– Czasy milczenia się skończyły. Niech usłyszą nas w całej Warszawie, w całej Polsce. Że uczniowie mają głos! – wołał Michał Sienicki, jeden z organizatorów strajku.

 

Nauczyciele mogą również liczyć na artystów. Olga Tokarczuk, Jakub Żulczyk, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra czy Agnieszka Holland mówią o swoim szacunku dla zawodu nauczyciela i poparciu dla strajku. Z kolei instytucje kultury organizują zajęcia dla uczniów, którzy nie poszli do szkoły.

 

My przygotowaliśmy dla Państwa kolejny numer „Gazety na Strajk”. Rozdawaliśmy ją rodzicom, uczniom i nauczycielom w Warszawie i na Śląsku. Możecie ją też znaleźć tutaj

Jutro wieczorem także wyślemy Państwu podsumowanie dnia. Zachęcamy do przekazania tego maila swoim znajomym, mogą się zapisać tutaj.

 

Pozdrawiam,
Justyna Suchecka
.



Zostaw odpowiedź