Foto: Sławomir Kaminski/Agencja Wyborcza.pl[ www.wiadomosci.dziennik.pl ]

 

Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Pionkowski w ławach sejmowych

 

 

Poszukując aktualnego i ciekawego materiału informacyjnego z obszaru edukacji, znaleźliśmy taki na portalu Serwis Samorządowy PAP. Oto jego obszerne fragmenty:

 

 

Ilu nauczycieli ubędzie w szkołach do końca 2023 roku? MEiN podało statystyki dla województw

 

Około 4,5 tys. etatów nauczycielskich zwolni się do końca 2023 r. W połowie przypadków rozwiązanie umów wiąże się z przejściem nauczycieli na emeryturę lub wynika ze skorzystania z prawa do świadczenia kompensacyjnego. Ubytek ponad 2,2 tys. etatów to planowane rozwiązanie umowy o pracę.

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki na podstawie danych z Systemu Informacji Oświatowej podało, że do 31 grudnia 2023  r. planowane jest rozwiązanie stosunku pracy w związku ze skorzystaniem z uprawnień emerytalnych  z nauczycielami, którzy zajmują 1961 etatów. Najwięcej etatów zwolni się w województwie mazowieckim – prawie 234, w śląskim – 192 i małopolskim 191. Najmniej nauczycieli przejdzie na emeryturę w województwie lubuskim, gdzie zwolni się niespełna 60 etatów.

 

 

Z prawa do świadczenia kompensacyjnego w największym stopniu skorzystają nauczyciele ze Śląska. Z tego tytułu w szkołach ubędzie 87 etatów. Na Mazowszu będą to 33 etaty, a na Dolnym Śląsku – nieco ponad 30 etatów. Najmniej etatów, bo tylko 7 ubędzie w województwie podlaskim. Łącznie, we wszystkich szkołach, planowane jest rozwiązanie umów z nauczycielami zajmującymi 383 etaty.

 

 

Ubytek ponad 2233 etatów wynika z planowanego do końca 2023 r. rozwiązania z nauczycielami umów o pracę. Najwięcej nauczycieli zakończy współpracę w szkołach na Mazowszu. Tutaj ubędzie 538 etatów. Na Dolnym Śląsku z powodu rozwiązania stosunku pracy ubędzie 277 etatów, a w Małopolsce – 243 etaty. Najmniej umów o pracę zostanie rozwiązanych na Podlasiu, gdzie odchodzący nauczyciele zwolnią niespełna 28 etatów.

 

 

[…]

 

Dynamika ruchu kadrowego nauczycieli monitorowana jest na podstawie ogłoszeń o wolnych miejscach pracy dla nauczycieli, które zgodnie z przepisami prawa dyrektorzy szkół obowiązkowo zamieszczają na stronach internetowych kuratoriów oświaty. Na zwiększoną liczbę ofert pracy dla nauczycieli ma obecnie wpływ tzw. ruch służbowy nauczycieli związany z nadchodzącym rokiem szkolnym, który rozpocznie się 1 września 2023 r. W tym czasie nauczyciele podejmują decyzję m.in. o zmianie miejsca zatrudnienia, czy też o przejściu na emeryturę” – wyjaśnił wiceszef resortu, Dariusz Piontkowski.

 

Wiceszef resortu dodał, że wolne miejsca pracy odnotowywane są przede wszystkim w dużych miastach, zjawisko to w marginalnej skali dotyczy małych miejscowości.[…]

 

 

Cały tekst „Ilu nauczycieli ubędzie w szkołach do końca 2023 roku? MEiN podało statystyki dla województw”  

–  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.samorzad.pap.pl

 

x          x          x

 

Po zapoznaniu się z tym materiałem podjęliśmy próbę odnalezienia pierwotnego źródła na które powołała się autorka powyższego tekstu – Monika Rozalska, czyli odnośnego tekstu „Ministerstwo Edukacji i Nauki na podstawie danych z Systemu Informacji Oświatowej podało…”.  Po bezowocnych poszukiwaniach na stronie MEiN wpisaliśmy w wyszukiwarkę tekst wypowiedzi Dariusza Piontkowskiego. I w ten sposób dotarliśmy do zaskakującej i  bardzo nietypowej informacji.

 

Okazało się, że źródłem wszystkich danych cyfrowych jest… odpowiedź na interpelację poselską nr 42680

 

 

Ale nie to jest w tej sprawie najciekawsze. Nasze poszukiwania treści owej interpelacji doprowadziły nas do „odkrycia”, że owym posłem, który skierował do MEiN zapytania w sprawie braków kadrowych w szkołach – w przypadku interpelacji nr 42680 – w woj. warmińsko-maurskim  jest… poseł Dariusz Piontkowski. Ale jeszcze ciekawsze jest to, że ten sam poseł skierował –  w analogicznej sprawie – jeszcze 15 interpelacji – każda z tym samym zapytaniem, ale dotycząca danych z kolejnego województwa.

 

[Zobacz: interpelacje od nr 42667 do numeru 42682  –  TUTAJ  i TUTAJ]

 

Naszym zdaniem takie „rozdwojenie”, występowanie  w dwu rolach: pytającego i udzielającego odpowiedzi to ewenement, rzadko spotykany w pracy Sejmu, w którym wszak jest jeszcze więcej posłów i posłanek, będących jednocześnie parlamentarzystam/-tkami  i ministrami lub sekretarzami stanu… [WK]

 



Zostaw odpowiedź