Dzisiaj, 4 maja br. o godz. 9:00 ponad 283 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. Tegoroczny egzamin maturalny potrwa do 27 maja. […]

 

 MATURY .2jpg

 

Foto: www.google.pl

 

 

W tym roku egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 4 do 27 maja, w tym:

> część pisemna – od 4 do 24 maja,
> część ustna – od 4 do 27 maja, z zastrzeżeniem że część ustna egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych w nowej formule będzie przeprowadzana od 9 do 21 maja.[…]

 

Źródło: men.gov.pl

 

Szczegółowy harmonogram  –  TUTAJ

 

 

Temat egzaminów maturalnych podejmują dziś wszystkie media. My proponujemy lekturę tylko kilku  wybranych artykułów. Oto pierwszy z nich – z „Dziennika Łódzkiego”:

 

Autorka, Beata Terczyńska, zatytułowała ten tekst jego główną myślą: „Nie wywierajmy presji na dzieci zdające maturę”.  Jest to zapis rozmowy z Elżbietą Grucą-Bielendą, psychologiem, o tym jak nie podsycać przedmaturalnego napięcia u maturzystów. Oto fragment tego wywiadu:

 

– Rodzice mają skłonności do wyolbrzymiania znaczenia matury i za bardzo naciskają, by wyniki były jak najlepsze?

 

– […]Nie wywierajmy na dzieci tak ogromnej presji, nie przytłaczajmy ich, nie doprowadzajmy do histerii, żeby w tych ostatnich dniach przed egzaminami nie zareagowali jakimś neurotycznym ogłupieniem, pustką w głowie i poczuciem, że nic nie potrafią. Nie podkreślajmy, że matura to sprawdzian, ile są warci i czy będą mieli przepustkę do dorosłości. Zejdźmy z tych górnych tonów. Podejdźmy do matury spokojnie, zdroworozsądkowo. Jest to po prostu jeden z egzaminów, które w życiu zdajemy. Jeśli się nie uda, świat się nie zawali, ziemia nie zatrzęsie. Jest zawsze szansa na poprawę.

 

Cała rozmowa red. Beaty Terczyńskiej z z Elżbietą Grucą-Bielendą  –  TUTAJ

 

Źródło: www.dzienniklodzki.pl

 

 

Na ten sam aspekt egzaminu maturalnego zwrócono uwagę w Radiu ŁÓDŹ:

 

Uczniowie, rodzice i nauczyciele połączeni maturalnym stresem

 

Jest taka grupa osób, dla której maj to bardzo stresujący miesiąc – i nie chodzi tylko o maturzystów. W ramach solidarności razem z nimi stresują się nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów do egzaminu dojrzałości, a przede wszystkim RODZICE.

 

Więcej – w tym materiał audio do wysłuchania  –  TUTAJ

 
Źródło: www.radiolodz.pl

 

 

Zobacz także migawkę o maturach w Aktualnościach TV TOYA  –  TUTAJZostaw odpowiedź