„Obserwatorium Edukacji” wybrało się do liceum, które od lat cieszy się niezmienna popularnością wśród kolejnych roczników młodych ludzi, kończących gimnazja. Także i w tym roku chętnych było tak dużo, że władze miasta, mimo znaczącego „dołka” demograficznego, zezwoliły na otwarcie 5 klas pierwszych.

 

Tym liceum jest XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi. Skąd się bierze taka popularność szkoły? Co prawda znalazła się ona w „złotej setce” liceów rankingu „Perspektyw” w 2013 r., ale – zajmując tam 53 miejsce – jest dopiero trzecią w tym gronie łódzką szkołą licealną: po I LO im. Mikołaja Kopernika (8 miejsce) i Publicznym LO Politechniki Łódzkiej (31 miejsce). O poziomie kształcenia w XXI  LO, posługując się najczęściej przywoływanym wskaźnikiem – wynikami egzaminów maturalnych – niech świadczy fakt, że jego absolwenci znaleźli się w tym roku na trzecim miejscu w skali województwa łódzkiego w statystykach wyników dwu wiodących egzaminów maturalnych: z j. polskiego i matematyki. Ale czy tylko te fakty tak naprawdę decydują o „modzie” na 21 LO?

 

 

W wyniku rozmów z Dyrekcją, obserwacji uczestniczącej, analizie informacji zawartych na internetowej stronie szkoły, przejrzeniu wpisów i zdjęć na oficjalnym profilu facebook’a, a także na nieformalnym  -<Spotted: XXI LO> Wasz, Drodzy Czytelnicy, obserwator uważa, że jest to po prostu szkoła z „klimatem”. Jak powiedziała jej dyrektorka Pani Małgorzata Zaradzka-Cisek „popularność szkoły nie tylko wynika z wysokiego poziomu nauczania. Dzieją się tu różne fajne rzeczy: uczniowie mogą pójść do kawiarenki, mogą prowadzić radiowęzeł, działać w szkolnym teatrze, mogą wydać swoją gazetę, mogą pisać wiersze, które inni będą czytali.…”  

 

Oto kilka dowodów, potwierdzających tę tezę:

 

Nieszablonowe sale lekcyjne, które tworzą oprawę dla nietypowych form dochodzenia do wiedzy

 

Sala prawnicza

Sala prawnicza

 

 Obraz5

 Sala języka angielskiego

 

 

 Obraz3

Sala „Klub literacki”

 

XXI LO Sala filmowa

Sala filmowa

 

XXI Sala koronacyjna

Sala „koronacyjna”

 

 

Stwarzanie przestrzeni do rozwijania zainteresowań i aktywności prospołecznej

 

 XXI LO Galeria szkolna

 Szkolna galeria plac plastycznych uczniów

 

 XXI 1

Reprezentacja XXI  LO na obrady Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego

 

Kiermasz świąteczny dla Fundacji Kluczyk

Kiermasz świąteczny dla Fundacji „Kluczyk”

 

W szkole działa Klub Literacki, którego efekty można poznać wchodząc na ten link

 

 

Kontakty z młodzieżą hiszpańską i niemiecką

 

 XXI w Niemczech

 

 

XXI w Niemczech 2

Uczniowie XXI LO w dniach 8 -1 4.09.2013 zwiedzili m.in. Schwäbisch Hall, Freiburg i Straßburg

 

Wymiana Hiszpanie 2

 

Wymiana-Hiszpanie-3

W dniach 14.09 – 21.09.2013 r uczniowie XXI  LO gościli w Polsce kolegów z. hiszpańskiej szkoły IES LLANO DE BRUJAS.

 

Ale najlepszą recenzję tej szkoły znalazłem na Spotted: XXI LO:

 

„…ja dla odmiany kogoś pochwalę – dziękuję za świetną atmosferę i sympatycznych ludzi, którzy czynią z XXI szkołę wyjątkową. Strasznie cieszę się, że udało mi się tu dostać i nie żałuję swojego wyboru, jak dotąd nie znalazłam żadnej rzeczy, na którą mogłabym narzekać. Pozdrawiam wszystkich uśmiechniętych uczniów, a hejterów proszę, by przymknęli oko na niedoskonałości innych i spróbowali wreszcie spojrzeć na świat przez różowe okulary.”  /Spotterka z I klasy/

 

 

 

„Obserwatorium Edukacji” już niedługo znów zamieści kolejne info o XXI LO, przy okazji przygotowywanych tu eventów…

 

 

 

Na podstawie materiałów i informacji z XXI LO

opracował Włodzisław KuzitowiczKomentarze niedostępne