Szkoła Podstawowa nr 40 im. Bohaterów Rewolucji 1905 r. świętowała w środę 14 maja stulecie istnienia. Jubilatkę, mieszcząca się na najstarszym łódzkim osiedlu im. Montwiłła Mireckiego, odwiedziło w tym dniu wielu znakomitych gości. […]

 

 1

                         Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 


Wasza szkoła wstępuje do elitarnego grona szkół, które mają 100 lat. Niewiele jest takich placówek w naszym mieście i regionie. Nieliczne także funkcjonują z tym samym numerem, który otrzymały podczas powstawania. Czterdziestka jest wyjątkowa – mówił podczas uroczystości Konrad Czyżyński, Łódzki Wicekurator Oświaty. – Dziś macie doskonale wyposażone pracownie, bogaty repertuar zajęć pozalekcyjnych i osiągacie wysokie wyniki w zawodach i konkursach. Życzę Wam kolejnych 100 lat sukcesów – dodał. Wicekurator przekazał także gronu pedagogicznemu i uczniom życzenia oraz pozdrowienia od Kuratora Jana Kamińskiego i Wiesławy Zewald, przewodniczącej Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Łodzi.

 

 2

                          Foto: www.kuratorium.lodz.pl
Na uroczystości nie zabrakło osób, które przez lata tworzyły historię szkoły – byłych dyrektorów, nauczycieli oraz absolwentów. – Dziękujemy, że możemy znów być w tym miejscu – powiedziała pani Iza Sokołowska, kiedyś polonistka SP nr 40, obecnie dyrektor XXXIV LO. – Wielu z nas właśnie tutaj stawiało pierwsze kroki w zawodzie. Tego się nie zapomina – dodała.

 

Czterdziestkę kończyłam w 65 roku. Zawsze byłam dumna, że pochodzę z tego osiedla i początki mojej edukacji związane są z tą szkołą – ze wzruszeniem opowiadała prof. Zofia Wysokińska, prorektor ds. współpracy z zagranicą UŁ. – Pamiętajcie, że to ci pierwsi nauczyciele najczęściej wskazują Wam kierunek, który później obieracie w życiu – zwróciła się do uczniów.

 

Po części oficjalnej uczniowie SP nr 40 zabrali uczestników jubileuszu w niezwykłą podróż w czasie. W dynamicznym programie artystycznym dzieci zaprezentowały najważniejsze momenty historii szkoły. Od 1913 – roku powstania, gdy placówka miała cztery klasy, a lekcje odbywały się tylko w języku rosyjskim, aż po futurystyczne wyobrażenia szkoły za 100 lat.

 

 3

                          Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

 4

                          Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

 

 5

                          Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

Czy wizje dzieci o szkole przyszłości – potężnym, kolorowym, rozświetlonym gmachu, do którego przybywa się pojazdami latającymi – się sprawdzą? O tym przekonają się kolejne pokolenia uczniów i nauczycieli. My możemy mieć tylko nadzieję, że w szkolnym ogrodzie za 100 lat nadal rosnąć będzie zasadzony w środę buk, któremu dzieci nadały imię „Czterdziestek”.

 

 

 

Źródło: www.kuratorium.lodz.pl

 

 

Jubileusz zrelacjonował także łódzki dodatek „Gazety Wyborczej” w informacji zatytułowanej w e-wydaniuNadmuchiwane gitary i rózgi dla uczniów”:

 

Środowa uroczystość w szkole przy ul. Praussa 2 to przykład tego, że oficjalne spotkanie nie musi być nudne. I że do zabawy można wciągnąć także zacnych i poważnych gości. – Historia naszej szkoły jest mocno związana z historią całej Polski. Żeby ją bliżej poznać, będziemy musieli przenieść się w czasie. A do tego potrzebne są oklaski i mocne uderzanie dłońmi o kolana. Dzięki temu skumulujemy energię niezbędną do uruchomienia wehikułu czasu – zapowiedziała Joanna Bąk, nauczycielka klas I-III.

 

Jak informuje Gazeta ostatnim akcentem jubileuszu było zasadzenie w przyszkolnym ogródku drzewka (buk czerwony), wraz z którym zakopano w ziemi „kapsułę czasu”, w której umieszczono informację o historii szkoły.

 

Źródło:  www.lodz.gazeta.pl/lodz/

 

6

                        Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

Cała informacja „Gazety Wyborczej” Nadmuchiwane gitary i rózgi dla uczniów. 100-lecie SP nr 40”. TUTAJ

 



Komentarze niedostępne