Choć formalnie druga kadencja Marka Michalaka na urzędzie Rzecznika Praw Dziecka dobiegła końca 27 sierpnia br., to – skoro Sejm nie potrafił dotąd wybrać jego następcy Marek Michalak, już jako „osoba prywatna”, opublikował na oficjalnej stronie RPD „List z okazji Światowego Dnia Orderu Uśmiechu”. Oto jego fragment i link do pełnej jego wersji:

 

Drodzy i Szanowni…

 

[…] W tym roku obchodzimy jubileusz 50-lecia Orderu Uśmiechu, odznaczenia, któremu te rangę międzynarodową nadał Sekretarz Generalny ONZ. Jego historia opowiada nam o losach najmłodszych na przestrzeni ostatnich pięciu dekad, a także historię ludzi, którzy bezinteresownie przeganiali chmury z nieba, by odsłonić najmłodszym promienie słońca, sprawiając, że na ich twarzach pojawiał się uśmiech i nadzieja.

 

Od tego czasu Kawalerami Orderu Uśmiechu zostało ponad 1000 osób z niemal wszystkich krajów świata. Dzieci doceniły ich serce, troskę i zwykłą ludzką życzliwość. W tym zaszczytnym gronie znalazły się osoby wszystkim dobrze znane jak papieże Franciszek i Jan Paweł II, Irena Sendlerowa, Dalajlama XI, królowa Szwecji Sylwia, Jerzy Stuhr czy Malala Yousafzai, ale także mniej znane i równie wybitne postacie działające w środowiskach lokalnych.

 

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu ma przypominać, że dzieci mają swoje prawa, a jednym z najważniejszych jest możliwość wyrażania własnego zdania. Jego wyrazem jest możliwość nagrodzenia Orderem tych dorosłych, którzy dbają o ich szczęście. Tego Orderu nie można otrzymać w żaden inny sposób niż działając na rzecz najmłodszych – to właśnie oni muszą napisać wniosek i przedstawić go Międzynarodowej Kapitule Orderu Uśmiechu.

 

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu powinien być świętem radosnym. Dlatego bardzo cieszy mnie tradycja, że 21. września w małych i większych miejscowościach organizowane są barwne korowody, a dzieci z uśmiechem przypominają o swoich przyjaciołach, których uhonorowały Orderem Uśmiechu.

 

 

Życzę Wam, aby ten dzień i każdy kolejny upływał pod znakiem radości i uśmiechu, nawet wtedy, gdy trzeba będzie wypić sok z cytryny!

 

Ze słonecznymi pozdrowieniami,

Marek Michalak KOU – 421 *

 

Pełna treść Listu z okazji Światowego Dnia Orderu Uśmiechu    –    TUTAJ

 

*Kawaler Orderu Uśmiechu nr 421

 

 

Przy tej okazji uznaliśmy za nasz obowiązek połączyć ów ostatni przejaw aktywności Marka Michalaka na stronie RPD z przekazaniem informacji o Jego pożegnaniu, jakie 19 września odbyło się w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich:

 


Foto: www.rpo.gov.pl

 

[…]- Pożegnania są zawsze trudne. Bo coś kończymy, podsumowujemy, a nie wiemy jaka będzie przyszłość – mówił Adam Bodnar podczas uroczystości w Biurze RPO. Pożegnania są tym trudniejsze, bo wszak minęło 10 lat działań Marka Michalaka jako RPD. To jest cała epoka Od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2018 r. urodziło się w Polsce 412 tys. 60 dzieci. To więcej niż liczba obywateli Słowenii, Łotwy czy Litwy – można powiedzieć: ponad 4 mln nowych potencjalnych klientów RPD.

 

– 10 lat minęło, odkąd pan Marek Michalak rozpoczął misję Rzecznika Praw Dziecka. Uważamy, że to symboliczny moment, w którym możemy podsumować działania i podziękować za wspólne działaniadodał Adam Bodnar. […]

 

Cały komunikat „Pożegnanie RPD Marka Michalaka w Biurze RPO. Dekalog po 10 latach pracy RPD”    –    TUTAJ

 

Źródło: www.rpo.gov.plZostaw odpowiedź