Wczoraj Rzecznik praw dziecka Marek Michalak przebywał w Łodzi. W Centrum Dialogu im Marka Edelmana spotkał się z uczniami łódzkich szkół podstawowych i gimnazjów, z którymi prowadził swobodny dialog o prawach dziecka. Wśród uczestników spotkania dominowała grupa uczniów ze SP nr. 81, którzy od kilku miesięcy realizują projekt „Dzieci nie ryby, swój głos maja”.

 

Jedyne mainstreamowe medium, które wczoraj zauważyło wizytę RPD Marka Michalaka w Łodzi – Radio Łódź – „sprzedało” to wydarzenie, jako okazję do pociągnięcia tematu przeciążenia siódmoklasistów pracami domowymi. Głównemu jej celowi i tematowi poświęcono krótki, ostatni akapit notatki, zamieszczonej na stronie Rozgłośni:

 

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak spotkał się dziś w uczniami łódzkich szkół w Centrum Dialogu im Marka Edelmana. Wykładowi ” Czy dzieci i ryby głosu nie mają?” towarzyszy wystawa ” Nie ma dzieci są ludzie. Prawa dziecka to prawa człowieka „

 

 

 

 

Podczas rozmowy z uczniami Marek Michalak opowiadał im o historii ustanawiania Konwencji Praw Dziecka i o roli, jaką w uświadamianiu dorosłym, że „dziecko też człowiek” odegrał Janusz Korczak.

 

 

Na zakończenie spotkania wszyscy jego małoletni uczestnicy otrzymali upominki: po dwie książki Janusza Korczaka (w tym Prawo dziecka do szacunku”), breloczki z numerem Dziecięcego Telefony Zaufania RPD:  800 12 12 12,        a także broszurę n .t. Konwencji Praw Dziecka i słuchawki do telefonu.

 

 

 

Uczniowie i towarzyszący im nauczyciele mogli także obejrzeć przygotowaną przez Centrum Dialogu i otwartą 1 czerwca 2017 roku wystawę „Nie ma dzieci są ludzie. Prawa dziecka to prawa człowieka”.  Powstała ona dla upamiętnienia  t.zw. „ Wielkiej Szpery” –  dramatycznej akcji wywiezienia wszystkich dzieci poniżej 10 roku życia z łódzkiego getta do obozów zagłady, od której minęło w tym roku 75 lat.

 

 

 

 

 

 

Na podstawie informacji pozyskanych  od uczestników

oraz zdjęć z profilu na fb Marka Michalaka

opracował Włodzisław KuzitowiczZostaw odpowiedź