Oto ważna dla polskich dzieci i młodzieży informacja ze strony „Gazety Wyborczej” –  poniżej zamieściliśmy jej fragmenty, odsyłając linkami do pełnych wersji publikacji na ten temat:

 

Foto: Sławomir Kamiński /Agencja Wyborcza.pl[www.wyborcza.pl]

 

 

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak i jej społeczny zastępca Janek Gawroński – po ceremonii ślubowania.

 

 

Horna-Cieślak objęła urząd RPD. Jej zastępcą siedemnastolatek

 

Jestem z Wam i czekam na was – takimi słowami zwróciła się do młodych nowa rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak. Jej społecznym zastępcą został siedemnastoletni Jan Gawroński, samorzecznik w spektrum autyzmu.

 

Nowa rzeczniczka praw dziecka mec. Monika Horna-Cieślak złożyła w środę ślubowanie w Sejmie i oficjalnie objęła urząd. […]

 

Ten urząd nie będzie mówił poglądami partii politycznych. Będę rzeczniczką osób młodych. Żeby to zrealizować, trzeba najpierw ich usłyszeć – zaznaczyła tuż po ślubowaniu. Towarzyszyli jej również przedstawiciele społeczności Kamilka z Częstochowy i m.in. nastoletnia Weronika Snoch z Nastoletniego Azylu. […]

 

Nowa rzeczniczka przedstawiła też swojego społecznego zastępcę. Został nim siedemnastoletni Jan Gawroński z Autism Team, który sam jest w spektrum autyzmu. Horna-Cieślak mówiła o nim, że ma „niesamowite serce i niezwykły umysł”.

 

Społeczny zastępca RPD będzie m.in. promował wiedzę o prawach dziecka i budował społeczność młodych, która będzie tę wiedzę upowszechniać. „Będzie głosem doradczym i kierunkowskazem działań dla Rzeczniczki Praw Dziecka” – czytamy w informacji prasowej. […]

 

To historyczna chwila mówił Jan Gawroński podczas briefingu i podkreślał, że jest pierwszą młodą osobą na takim stanowisku. – Sam działam społecznie od 12. roku życia. To dla mnie wiele znaczy – dodał.

 

Potwierdził, że powstanie młodzieżowa rada przy RPD. – Będziemy działać legislacyjnie, np. na rzecz zniesienia punktowej oceny w klasach 4-8 na rzecz oceny opisowej – zapowiedział i podkreślił, że ta punktowa dyskryminuje uczniów w spektrum autyzmu. Kolejnym zagadnieniem ma być ocena zachowania. – Chcemy też zapobiec siłowemu przytrzymywaniu osób w spektrum autyzmu. Uważamy, że to nieuczciwa metoda terapeutyczna – podkreślał.

 

Horna-Cieślak zapowiedziała też m.in. stworzenie zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz zespół ds. bezpieczeństwa w sieci i nowych technologii. […]

 

Jakie będą jej priorytety?

 

1.Zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków (promocja telefonów zaufania, zabieganie o przyjęcie ustawy o dostępnie do pomocy psychologicznej dla osób poniżej 18. roku życia, apelowanie o zwiększenie liczby psychiatrów i psychologów, kampanie społeczne i działania edukacyjne o reagowaniu na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem psychicznym).

 

2.Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci (powołanie zespołu do spraw analizy ciężkich i śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci, kampanie społeczne na rzecz przeciwdziałania przemocy rówieśniczej).

 

3.Tworzenie urzędu wspólnie z osobami młodymi (powołanie Rady Osób Młodych jako organu eksperckiego i pomocniczego; zatrudnienie osób młodych, powyżej 18. roku życia, w biurze rzeczniczki, obok doświadczonych specjalistów; angażowanie młodzieży w debaty i procesy decyzyjne w ramach grup roboczych).

 

4.Wspieranie różnorodności (zapobieganie dyskryminacji, działania na rzecz osób młodych doświadczających trudności związanych z różnorodnością).

 

5.Edukacja i szkoła (działania na rzecz praw uczniowskich, funkcjonowania samorządów uczniowskich i powołania rzecznika praw ucznia). […]

 

 

 

Cały tekst „Horna-Cieślak objęła urząd RPD. Jej zastępcą siedemnastolatek”  –  TUTAJ

 

 

 

Źródło:www.wyborcza.pl

 

 

 

Przeczytaj także „Autyzm. Od tego mam zalety”  –  TUTAJ

 

 

 

Z oficjalnej strony Rzecznika Praw Dziecka

 

 

 

Źródło: www.brpd.gov.pl/struktura-organizacyjna/Zostaw odpowiedź