Oto ważna dla polskich dzieci i młodzieży informacja ze strony „Gazety Wyborczej” – poniżej zamieściliśmy jej fragmenty, odsyłając linkami do pełnych wersji publikacji na ten temat:
Foto: Sławomir Kamiński /Agencja Wyborcza.pl[www.wyborcza.pl]
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak i jej społeczny zastępca Janek Gawroński – po ceremonii ślubowania.
Horna-Cieślak objęła urząd RPD. Jej zastępcą siedemnastolatek
Jestem z Wam i czekam na was – takimi słowami zwróciła się do młodych nowa rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak. Jej społecznym zastępcą został siedemnastoletni Jan Gawroński, samorzecznik w spektrum autyzmu.
Nowa rzeczniczka praw dziecka mec. Monika Horna-Cieślak złożyła w środę ślubowanie w Sejmie i oficjalnie objęła urząd. […]
– Ten urząd nie będzie mówił poglądami partii politycznych. Będę rzeczniczką osób młodych. Żeby to zrealizować, trzeba najpierw ich usłyszeć – zaznaczyła tuż po ślubowaniu. Towarzyszyli jej również przedstawiciele społeczności Kamilka z Częstochowy i m.in. nastoletnia Weronika Snoch z Nastoletniego Azylu. […]
Nowa rzeczniczka przedstawiła też swojego społecznego zastępcę. Został nim siedemnastoletni Jan Gawroński z Autism Team, który sam jest w spektrum autyzmu. Horna-Cieślak mówiła o nim, że ma „niesamowite serce i niezwykły umysł”.
Społeczny zastępca RPD będzie m.in. promował wiedzę o prawach dziecka i budował społeczność młodych, która będzie tę wiedzę upowszechniać. „Będzie głosem doradczym i kierunkowskazem działań dla Rzeczniczki Praw Dziecka” – czytamy w informacji prasowej. […]
– To historyczna chwila – mówił Jan Gawroński podczas briefingu i podkreślał, że jest pierwszą młodą osobą na takim stanowisku. – Sam działam społecznie od 12. roku życia. To dla mnie wiele znaczy – dodał.
Potwierdził, że powstanie młodzieżowa rada przy RPD. – Będziemy działać legislacyjnie, np. na rzecz zniesienia punktowej oceny w klasach 4-8 na rzecz oceny opisowej – zapowiedział i podkreślił, że ta punktowa dyskryminuje uczniów w spektrum autyzmu. Kolejnym zagadnieniem ma być ocena zachowania. – Chcemy też zapobiec siłowemu przytrzymywaniu osób w spektrum autyzmu. Uważamy, że to nieuczciwa metoda terapeutyczna – podkreślał.
Horna-Cieślak zapowiedziała też m.in. stworzenie zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz zespół ds. bezpieczeństwa w sieci i nowych technologii. […]
Jakie będą jej priorytety?
1.Zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków (promocja telefonów zaufania, zabieganie o przyjęcie ustawy o dostępnie do pomocy psychologicznej dla osób poniżej 18. roku życia, apelowanie o zwiększenie liczby psychiatrów i psychologów, kampanie społeczne i działania edukacyjne o reagowaniu na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem psychicznym).
2.Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci (powołanie zespołu do spraw analizy ciężkich i śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci, kampanie społeczne na rzecz przeciwdziałania przemocy rówieśniczej).
3.Tworzenie urzędu wspólnie z osobami młodymi (powołanie Rady Osób Młodych jako organu eksperckiego i pomocniczego; zatrudnienie osób młodych, powyżej 18. roku życia, w biurze rzeczniczki, obok doświadczonych specjalistów; angażowanie młodzieży w debaty i procesy decyzyjne w ramach grup roboczych).
4.Wspieranie różnorodności (zapobieganie dyskryminacji, działania na rzecz osób młodych doświadczających trudności związanych z różnorodnością).
5.Edukacja i szkoła (działania na rzecz praw uczniowskich, funkcjonowania samorządów uczniowskich i powołania rzecznika praw ucznia). […]
Cały tekst „Horna-Cieślak objęła urząd RPD. Jej zastępcą siedemnastolatek” – TUTAJ
Źródło:www.wyborcza.pl
Przeczytaj także „Autyzm. Od tego mam zalety” – TUTAJ
Z oficjalnej strony Rzecznika Praw Dziecka
Źródło: www.brpd.gov.pl/struktura-organizacyjna/