Jaką edukację mamy pod rządami kolejnych pań minister edukacji z Platformy Obywatelskiej wszyscy wiemy z autopsji.    O tym jaką edukację zamierza urządzać szykująca się do objęcia władzy partia Prawo i Sprawiedliwość poinformował na swym blogu PEDAGOG: po raz pierwszy w niedzielę, 12 lipca 2015 w poście PANEL Kongresu PiS o edukacji, czyli częściowa powtórka z PRL”, a po raz drugi w czwartek, 16 lipca, we wpisie, zatytułowanym „Czy można podnieść rangę zawodu nauczycielskiego i naprawić system edukacji?. Pierwszy skończył się komentarzem blogera:

 

 

W dalszej części wywodu jest jeszcze mowa – już bez wyróżnienia – o potrzebie zmiany awansu zawodowego nauczycieli, do którego zamierza się wprowadzić dodatkowo stopnie specjalizacji zawodowej oraz stopień dyplomowanego specjalisty… Zmianie ma też ulec system kształcenia oraz doradztwa i doskonalenia nauczycieli, no i wreszcie to, czego nie mogłaby ta władza sobie odmówić – wzmocnienie nadzoru pedagogicznego jako tego, który ma być sprawnym instrumentem realizacji polityki oświatowej państwa.

 

Zapowiada się zatem wzmocnienie pozycji kuratora oświaty i uniezależnienie jego od wojewody. Ba, przewiduje się przywrócenie z okresu PRL inspektoratów szkolnych.

 

No to życzę nauczycielom dobrych wyborów na jesień. Teraz wygrzewajcie swoje kości, bo czeka was odpowiedzial- na i trudna służba. Jeszcze niech odgrzeje PiS b. wiceministra edukacji M. Orzechowskiego (z wyrokiem za bycie pod wpływem…)… .

 

 

Nawet biorąc poprawkę, że poglądy pani poseł Elżbiety Witek nie są oficjalnym programem PiS w sferze edukacji [Zobacz: Elżbieta Witek o komentarzach po konwencji PiS – To nie jest stanowisko PiS, oświadczam to w sposób stanowczy – powiedziała rzeczniczka PiS Elżbieta Witek. Odniosła się ona do dyskusji, jaka nawiązała się po konwencji Prawa i Sprawiedliwości w zakresie możliwego ustanowienia „prawa do prowokacji”. (Źródło: www.wiadomosci.onet.pl )] – strach się bać!

 

 

Dlatego „Obserwatorium Edukacji” proponuje zapoznanie się z wizją nowoczesnej edukacji autorstwa Ryszarda Petru, ogłoszoną dzisiaj podczas konferencji programowej ugrupowania nowoczesna.pl w krakowskim centrum Manggha. Oto fragmenty informacji autorstwa Marcina Batóga, jaka ukazała się na stronie „Gazety Wyborczej”, zatytułowanej „Ryszard Petru mówił w Krakowie, jak poprawić edukację”:

 

 

Edukacja to klucz, by Polacy zarabiali więcej. Polska szkoła powinna wyrównywać szanse. A uczelnie wyższe nie odpowiadają na zapotrzebowanie rynku, nie współpracują z biznesem. Ponadto nie mamy szkolnictwa zawodowego, a obecna władza promuje tanią siłę roboczą. Polska staje się montownią Europy – mówił do zebranych w centrum Manggha lider formacji Ryszard Petru.

 

W trakcie briefingu prasowego przypomniał, że Nowoczesna proponuje wprowadzenie narodowego programu nauczania języka angielskiego. – To wyrównywanie szans w praktyce. Polegałoby to na tym, że szkoły językowe, podręczniki i native speakerzy byliby opłacani przez państwo. Ale podam też prostszy przykład – to filmy w telewizji z napisami, a nie z dubbingiem – tłumaczył Petru. [Źródło: www.gazeta.pl ]

 

 

Pełną relację z tego wydarzenia można obejrzeć i wysłuchać na YouTube. Wystąpienie Ryszarda Petru – od 42 do 50 minuty filmu – TUTAJ

 

 

Kierunki programowe „Nowa Polska teraz”

 
Kiedy się to czyta i tego słucha przypomina się stare powiedzenie, że edukacja, to za poważna sprawa, żeby powierzać ją fachowcom!



Zostaw odpowiedź