Po upublicznieniu informacji o wynikach V edycji rankingu szkół przyjaznych osobom LGBT+ Rzecznik Praw Dziecka postanowił zareagować – w sposób, jaki po nim można się było spodziewać. Oto fragmenty tekstu, zamieszczonego dzisiaj na stronie TVN24:

 

 

Rzecznik Praw Dziecka chce kontrolować szkoły przyjazne LGBTQ+. „To niespodziewany atak”

 

 

Rzecznik Praw Dziecka zapowiedział, że chce wysłać kontrolerów do szkół, które uczniowie uznali za najbardziej przyjazne społeczności LGBTQ+. Jak mówił, chce sprawdzić, „czym ta przyjazność się przejawia”. – Nas ta zapowiedź bardzo zdziwiła, dlatego, że to wbijanie noża w plecy szkołom, które budują bezpieczną i otwartą atmosferę u siebie w regionach – powiedział TVN24 Dominik Kuc, koordynator Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

 

Mikołaj Pawlak zapowiedział kontrole 10 maja podczas konferencji „Kościół-Edukacja Wychowanie” organizowanej w klasztorze w Wigrach przez ruch „Europa Christi”.

 

Dzisiaj pojawił się w jednej z gazet, która staje się niemieckojęzyczna, raport o rankingu szkół przyjaznych pseudotęczy – mówił Rzecznik Praw Dziecka. – Zapewniam pana ministra i szanownych państwa, że zacznę jeszcze w maju od pierwszych 10-20 w ramach kontrolioświadczył, zwracając się do uczestników konferencji i obecnego na sali ministra edukacji Przemysława Czarnka.

 

Dodał, że chce sprawdzić, „jak to wygląda, czym ta przyjazność się przejawia”. – Oczywiście wiodą prym szkoły warszawskie – powiedział Pawlak.[…]

 

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w artykule opublikowanym 22 maja w „Gazecie Polskiej Codziennie” tłumaczył, że Biuro Rzecznika Praw Dziecka sprawdza rozmaite szkoły – katolickie, muzyczne, podstawowe, ponadpodstawowe”. „A więc to nie dotyczy tylko tych placówek, które pojawiają się w różnych dziwnych rankingach” – mówił.

 

Dodał, że kontrole dotyczą najczęściej przeciwdziałania przestępstwom wobec dzieci. „Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że dyrektorzy czy też inne instytucje nie weryfikują swoich pracowników w rejestrze pedofilów. Musimy chronić dzieci przed przestępcami i taka weryfikacja jest jednym z ważnych narzędzi, z których należy korzystać” – powiedział Pawlak. „Ciekawy jest też fakt, że często to właśnie w tych fundacjach, instytucjach, które uważają się za wolnościowe i najbardziej tolerancyjne, dochodzi do różnych nieprawidłowości” – dodał. […]

 

Screen z materiału filmowego [www.tvn24.pl/polska/]

 

Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace, koordynator rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ podczas Wywiadu przed siedzibą RPD

 

Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace, koordynator rankingu powiedział w rozmowie TVN24, że nas ta zapowiedź (kontroli-red.) bardzo zdziwiła, dlatego, że jest to wbijanie noża w plecy szkołom, które budują bezpieczną i otwartą atmosferę u siebie w regionach”. – To jest niespodziewany atak ze strony Rzecznika Praw Dziecka, który powinien wspierać rolę wychowawczą szkół, powinien wspierać to, żeby młode osoby czuły się bezpieczne – ocenił.

 

– Dla nas to jest zastraszanie samych uczniów, uczennic, nauczycieli, nauczycielek oraz przede wszystkim dyrekcji, które wkładają ogromny trud w to, aby budować bezpieczną i otwartą atmosferę dla wszystkich – mówił Kuc.

 

Podkreślał, że uczniowie i uczennice „wybierają te szkoły, które są najbardziej przyjazne, to oni decydują i to oni głosują„.To jest ich ranking, a nie ranking instytucji robiony przez nas jakoś centralnie. To zależy tylko i wyłącznie od młodych ludzi i to ich się tutaj najbardziej zastrasza, bo to oni są w tym wszystkim najbardziej poszkodowani – powiedział. […]

 

 

Cały tekstRzecznik Praw Dziecka chce kontrolować szkoły przyjazne LGBTQ+. ‘To niespodziewany atak’”  –  TUTAJ

 

 

Źródło:www.tvn24

 Zostaw odpowiedź