W dzisiejszym łódzkim dodatku „Gazety Wyborczej” redaktor Karolina Tatarzyńska w artykule zatytułowanym „Wiejskie szkoły, barwne życie” (w wersji elektronicznej: „Wiejskie szkoły wygrały z miejskimi w konkursie gazetek”) informuje o laureatach tegorocznego,  już XVI Wojewódzkiego Konkursu Gazetek Szkolnych „Gimnazjalni Żurnaliści”, w którego jury zasiadała. Oto jego fragment:

 

Gimnazjaliści z dwóch wsi okazali się najlepszymi dziennikarzami tworzącymi szkolne gazetki. W ich szkołach sporo się dzieje, w gminach mieszkają ludzie z pasją, a oni potrafią to wychwycić i opisać.

 

Strzyboga i Topola Królewska to dwie wsie z Łódzkiego. W tej pierwszej, spod Skierniewic, domów stoi może ze 100. W drugiej, podłęczyckiej, mieszkańców jest kilka razy więcej. To właśnie gimnazjalne redakcje z tych miejscowości zwyciężyły w XVI Wojewódzkim Konkursie Gazetek Szkolnych „Gimnazjalni Żurnaliści”. Pokonały kilkanaście innych szkół, w tym większość z Łodzi.

 

 

Cały artykuł (niestety – w e-wersji dostępny po uiszczeniu opłaty), dostępny  TUTAJ

 


Czytając dalej tekst artykułu można dowiedzieć się o tym, jak autorka-jurorka zachwyciła się ubiegłorocznymi numerami pisemka „Półserio” z gimnazjum we wsi Topola Królewska pod Łęczycą oraz że to właśnie tam powstał tekst < 10 „Żaczków”, wiele zapału>, który wygrał tegoroczny konkurs. Dalej czytamy, że II miejsce zajęli redaktorzy gazetki „Żaczek” z gimnazjum we wsi Strzyboga koło Skierniewic. Warto przytoczyć tu jeszcze końcowe fragmenty tego artykułu: „Gazetki z dwóch wiejskich szkół znokautowały większość tytułów tworzonych przez uczniów z Łodzi. Zdarzało się, że łódzcy gimnazjaliści nie potrafili dostrzec niczego ciekawego wokół siebie,: w szkole, dzielnicy i centrum miasta, a do tego pisali mało poprawnym językiem. W świecie opisywanym przez młodych mieszkańców Topoli i Strzybogi oraz sąsiadujących z nimi wsi aż chciałoby się mieszkać”.

 

Na otarcie łez czytelnikom z Łodzi pozostaje informacja, że organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Gazetek Szkolnych „Gimnazjalni Żurnaliści” jest Publiczne Gimnazjum nr 15 im. Aleksego Rżewskiego w Łodzi, na którego internetowej stronie można znaleźć o nim więcej informacji. Wynika z nich, że finał odbył się w tej szkole wczoraj i że ocena nadesłanych gazetek odbywała się według takich kryteriów:

– interesujący dobór tematyki przedstawionych tekstów,
– stopień zaangażowania w życie szkoły i środowiska lokalnego,
– dobre pod względem literackim i językowym opracowanie artykułów, bez zapożyczeń z Internetu lub innych mediów.
– ciekawa szata graficzna gazetki, właściwe wykorzystanie miejsca w publikacji.

 

 

Nie od dziś wiadomo, że dawno nieaktualne są stereotypy wyniesione z minionych wieków, według których ludzie ze wsi przyjeżdżali po nauki do miasta…



Zostaw odpowiedź