Foto: www.opoka.news

 

Uczestnicy poniedziałkowego spotkania członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego

Konferencji Episkopatu Polski, liczącej (w pełnym składzie) 7 członków i 12 konsultorów.

 

 

Spotkanie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w poniedziałek w Licheniu Starym. Z komunikatu przekazanego przez biuro prasowe KEP wynika, że głównym tematem spotkania była refleksja nad przyszłością katechezy i lekcji religii w Polsce.

 

W odpowiedzi na powstanie w 2020 roku „Dyrektorium o katechizacji” podjęto decyzję o przygotowaniu nowego Polskiego Dyrektorium Katechetycznego” – poinformowali autorzy komunikatu.

 

Obecny stan prac zaprezentował konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Piotr Tomasik.

 

Priorytetem opracowywanego dokumentu ma być troska o wymiar ewangelizacyjny oraz preewangelizacyjny. Istotnym elementem będzie także wizja katechezy w wymiarze parafialnym, zwłaszcza w odniesieniu do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Nowy dokument będzie także zwracał większą uwagę na rolę rodziny w procesie wychowania w wierze” – napisali.

 

Autorzy komunikatu poinformowali, że kolejnym poruszonym na spotkaniu tematem było przygotowanie dokumentu formacyjnego dla lektorów, akolitów i katechistów. […]

 

Lekcje religii przedmiotem szkolnym ale potrzebne większe zaangażowanie rodziców w wychowaniu w wierze

 

Komisja Wychowania Katolickiego wyraziła także troskę o stan lekcji religii, która w Polsce jest przedmiotem szkolnym.

 

Wobec różnych zjawisk społecznych i kulturowych należy pamiętać, że ten przedmiot w wymiarze edukacji szkolnej jest nośnikiem wartości, wychowuje w wymiarze wiary i relacji. Dlatego też ma być to wspólna troska rodziców, szkoły i Kościoła” – czytamy w komunikacie.

 

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego bp Wojciech Osial wyraził wdzięczność wszystkim, którzy troszczą się o stan katechizacji zarówno na poziomie akademickim jak i na posługującym w przestrzeni parafii lub szkoły.

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/

 

 

Komunikat po posiedzeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski  –  TUTAJ

 

 

x           x           x

 

 

Zobacz także teksty:

 

W szkoła brakuje tysięcy nauczycieli religii   –  TUTAJ

 

 

Lekcje religii są najmniej popularne w liceach  –  TUTAJZostaw odpowiedź