Portal „Obywatele dla Edukacji” zamieścił tekst, w którym jego autorka – Zofia Grudzińska informuje o raporcie z przeprowadzonego badania „Rodziny z dziećmi w nowej sytuacji epidemii koronawirusa”. Oto ten tekst i link do owego raportu:

 

Na czas pandemii najmłodszym odebrano prawo do publicznego wypowiadania się w sprawach ich dotyczących, zawieszona została działalność samorządów i rad młodzieżowych, wolontariatu. Zdani zostali wyłącznie na opiekunów, stali się bezbronni wobec różnych form przemocy domowej.

 

Mamy ciekawy materiał: “na gorąco” opracowany raport z badań o sytuacji rodzin w czasie zarazy. Autorki poruszają ważne kwestie: jak izolacja społeczna zmienia sytuację najmłodszych, najbardziej bezbronnych Polaków.

 

 

We wstępie czytamy:

 

Mierzymy się i będziemy mierzyć z nową sytuacją izolacji społecznej, z niepokojem o zdrowie i życie nasze i bliskich, o miejsca pracy, przyszłość i jej kształt. Nie wiemy, kiedy powróci „normalność” – ta nam dobrze znana, oswojona. Domowa izolacja wymusiła na nas zmianę codziennego funkcjonowania, przeorganizowania pracy, nauki, opieki nad dziećmi zamkniętymi w czterech ścianach bez możliwości wyjścia na zewnątrz. My – dorośli opiekunowie, praktycznie z niewielką pomocą państwa, staliśmy się z dnia na dzień jedynymi gwarantami ochrony fundamentalnych praw dziecka: prawa do życia, bezpieczeństwa, edukacji i wychowania.”

 

Sytuację dzieci w polskich rodzinach w czasie pandemii pokazuje przedstawiony raport z badań online autorstwa Urszuli Markowskiej-Manisty i Dominiki Zakrzewskiej-Olędzkiej. W badaniach wzięły udział rodziny w pewnym sensie uprzywilejowane: 87 % respondentów posiada wyższe wykształcenie, wszyscy mają dostęp do Internetu, mimo sporych trudności w łączeniu własnej pracy z edukacją dzieci, są w stanie zorganizować im naukę w domu. Jest duże prawdopodobieństwo, że ich dzieci nie będą miały zaległości, w przeciwieństwie do tysięcy uczniów w Polsce. Co wcale nie znaczy, że członkowie tych rodzin – zarówno dorośli jak i młodsi – żyjący w zamknięciu, pozostawieni bez wsparcia z zewnątrz radzą sobie dobrze ze wszystkimi problemami. Pytania: jacy będziemy „po”, czego się nauczymy o sobie i innych, czy zdamy egzamin z człowieczeństwa, obywatelski, rodzicielski, jak zmieni się świat i jakie koszty zapłacimy, towarzyszą wszystkim wypowiedziom osób biorących udział w badaniu.

 

Autorkami raportu są Urszula Markowska-Manista i Dominika Zakrzewska-Olędzka (Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka).

 

 

Źródło: www.obywateledlaedukacji.org

 

 

Raport „Rodziny z dziećmi w nowej sytuacji epidemii koronawirusa”  –  TUTAJ

 



Zostaw odpowiedź