Już czwarty raz, z okazji Międzynarodowego Miesiąca Ochrony Zwierząt , w Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli zorganizowano akcję „Przytul zwierzaka” . Uczniowie w okresie września i października gromadzili karmę, zabawki, koce, ręczniki, posłania i wszystkie inne artykuły służące do pielęgnacji zwierząt. Do akcji tej Zespół Szkół zaprosił wszystkie placówki należące do Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych, które bardzo chętnie włączyły się do akcji.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

29 października 2014r., w imieniu wszystkich placówek zduńskowolskiej Sieci Ekologicznej, uczniowie Klubu Młodego Ekologa z Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej, wraz z dziećmi i uczniami Publicznego Przedszkola Nr 3 oraz Szkoły Podstawowej Nr 2, z opiekunkami, pojechali do Schroniska dla Zwierząt w Czartkach, z którym Zespół Szkół współpracuje w zakresie edukacji ekologiczno – przyrodniczej.

 


Przekazano tam przywiezione dary, za co gospodarze Schroniska serdecznie podziękowali w imieniu swoich podopiecznych. Uczniowie uczestniczyli też w warsztatach edukacyjno – przyrodniczych. Oprócz wiedzy o przyczynie i celu powstania oraz działalności Schroniska, o najczęściej smutnych losach jego mieszkańców, skrzywdzonych przez człowieka, o codziennej pracy opiekunów zwierząt, weterynarzy, którą pracownicy Schroniska przekazali uczniom, mieli oni również okazję praktycznie poznać niektóre codzienne czynności wykonywane przez opiekunów zwierząt. Dzieci i młodzież towarzyszyły w sprzątaniu pomieszczeń dla zwierząt, umieszczały przywiezione przez siebie dla nich posłania, karmiły i poiły zwierzęta, bawiły się z nimi, wyprowadzały je na spacer.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Towarzyszyły też Pani weterynarz w przeprowadzaniu rutynowych badań i czynności profilaktycznych, jakim zwierzę poddane jest w momencie przyjmowania go do Schroniska. Obserwowały gabinet lekarza weterynarii, aptekę, izolatkę, szpital dla zwierząt i z ciekawością słuchały o wszystkim, co się w nich dzieje każdego dnia. Z zainteresowaniem słuchały także o procedurach prawnych, związanych z adopcją zwierząt. Na zakończenie warsztatów, dzięki gościnności „gospodarzy”, wszyscy uczestnicy warsztatów posilili się kiełbaską samodzielnie upieczoną nad ogniskiem.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Była to dla nich niezwykle ciekawa i cenna lekcja przyrody i ekologii, w której wiedzę i umiejętności zdobywali przez doświadczenie i osobisty kontakt ze zwierzętami. Była to też lekcja wychowawcza – lekcja wrażliwości, uczuć, refleksji. Nikt nie był bowiem obojętny na widok okaleczonego przez człowieka psa czy kota, zwierzęcia porzuconego przez właściciela i przywiązanego do drzewa w lesie, bitego, głodzonego… Takie właśnie zwierzęta są podopiecznymi Schroniska w Czartkach i do takich zwierząt, od czterech lat, skierowana jest a akcja „Przytul zwierzaka”.

 

Sprawozdanie z akcji Przytul Zwierzaka

 

Na podstawie materiałów, nadesłanych
przez Martę Pałuszyńską – nauczycielkę
w Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli
opracował Włodzisław KuzitowiczZostaw odpowiedź