Juniorowo_logo_gotowe-e1429734196935

 

W miniony wtorek, 29 marca 2016, wortal „Juniorowo. Świat dzieciaków od pierwszaków” zamieścił obszerny materiał, informujący o  kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Oto jego obszerny fragment:

 

Niemal co drugi uczeń szkoły podstawowej doświadcza różnych form dokuczania lub przemocy ze strony rówieśników, a skala zjawiska w klasach I-VI jest większa niż w gimnazjach. Przemoc to nie tylko bicie, czy poszturchiwanie. Dzieci deklarują, że bardziej dotkliwe i przykre dla nich jest wykluczenie z grupy, które przejawia się w różnych działaniach – obgadywaniu, wyśmiewaniu, nastawianiu klasy przeciwko.

 

Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadził badanie, w którym wzięło udział 10 993 uczniów, 528 wychowawców, 242 psychologów i pedagogów szkolnych, 4 092 pozostałych nauczycieli oraz 185 dyrektorów. Wyniki pokazują, że problem agresji przybiera różne formy i zaczyna się wcześniej, niż przypuszczamy.

 

Wnioski z badań IBE przeczą powszechnemu przekonaniu, że to uczniowie gimnazjów najczęściej dokuczają swoim kolegom i koleżankom. Okazuje się, że częstość tego typu zachowań maleje wraz z wiekiem. Aż 54 procent dzieci w szkołach podstawowych deklaruje, że przynajmniej raz w miesiącu doświadcza jakiejś formy dokuczania ze strony swoich kolegów i koleżanek. Dla porównania, do podobnych doświadczeń przyznaje się 46 proc. gimnazjalistów i tylko 36 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. […]

 

Jednak to wcale nie przemoc fizyczna jest postrzegana przez dzieci za najpoważniejszy problem. Eksperci IBE zapytali uczniów o poziom dotkliwości poszczególnych form dokuczania. Z ich odpowiedzi wynika, że najgorzej radzą sobie z nastawianiem klasy przeciwko nim, za dotkliwe uznaje to aż 76 proc. uczniów. Na drugim miejscu znajduje się wykluczanie i izolowanie, tak twierdzi aż 75 proc. uczniów.

 

 

Cały tekst „Przemoc w szkole zaczyna się wcześniej, niż myślimy”  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.juniorowo.pl

 

 

 

Kilka dni wcześniej, 23 Mar 2016, na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych także zamieszczono informację o  kampanii społecznej TV  Cartoon Network, prezentowanej w poprzednim materiale,  której IBE dał swój patronat merytoryczny. Oto fragment tej informacji:

 

badz_kumplem_01

 

[…] To już druga edycja kampanii adresowanej do dzieci, nauczycieli i rodziców.  Stacja chce uświadamiać dzieciom, jak bolesne i krzywdzące mogą być niekoleżeńskie zachowania, a nauczycielom dostarczyć narzędzi, które pomogą poprowadzić lekcję na temat dobrych relacji w klasie.

 

 

Honorowy patronat nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak: – To niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa – pokazuje, że szacunek należy się każdemu, bez względu na wiek, kolor skóry czy status materialny. Wierzę, że przyczyni się do wypracowania konstruktywnych sposobów radzenia sobie z problemem – mówi rzecznik.

 

 

Do współpracy przy kampanii Cartoon Network ponownie zaprosił psycholog  Małgorzatę Ohme, a ambasadorem akcji został piłkarz reprezentacji Polski Grzegorz Krychowiak. […]

 

 

 

Cały komunikat  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.ibe.edu.pl



Zostaw odpowiedź