Jesteśmy przedszkolem należącym do sieci przedszkoli i szkół ekologicznych w regionie łódzkim. Realizujemy różne działania z zakresu edukacji ekologiczno – przyrodniczej. Jednym z naszych ostatnich działań był udział dzieci w akcji:„Nowoczesne strefy kontaktu”,  organizowanej przez Tauron Polska Energia S.A.

 

 1

 

Celem akcji było uświadomienie wychowankom, jak ważne jest oszczędne korzystanie z energii elektrycznej. Podczas warsztatów dzieci zapoznały się z generatorem Van de Graffa – urządzeniem elektrostatycznym wysokiego napięcia, dzięki któremu po dotknięciu ręką włosy stawały dęba.

 

3

 

4

 

Miały możliwość przeprowadzania doświadczeń fizycznych m.in. samodzielnego wytwarzania prądu i zapalenia żarówki, zapalenia diody przy pomocy ogórka, wytwarzania układu elektrycznego, który zapala światło i wyłącza muzykę pod okiem doświadczonego eksperta naukowego z dziedziny fizyki.

 

 2

 

2a

 

2b

 

Spotkanie to było idealną okazją do poznania przez przedszkolaków zjawisk fizycznych związanych z elektrycznością, przedstawionych w bardzo ciekawy sposób, dostosowany do wieku małych dzieci. Zajęcia tak bardzo spodobały się dzieciom, iż postanowiły one dalej pogłębiać swą wiedzę dotyczącą elektryczności. Obecnie realizują projekt edukacyjny pt: „Elektryczność”*) – metodą projektów.

 

*) Elektryczność jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości, a prąd jest niezbędny do codziennego życia. Niestety nieumiejętne korzystanie może doprowadzić do niszczenia środowiska naturalnego. Dlatego bardzo ważna jest wczesna edukacja dzieci w zakresie ekologii i praktycznych zasad oszczędzania energii elektrycznej.

 

 

 

Beata Szelągowska-Stypik

Przedszkole Miejskie nr 138 w ŁodziKomentarze niedostępne