Zgodnie z zapowiedziami dzisiaj (1 września 2023 r.) o godz. 12:00 rozpoczął się przed gmachem MEiN protest nauczycieli zrzeszonych w ZNP i wspierających ich rodziców i uczniów. Oto fragmenty relacji z tego wydarzenia, zaczerpnięte ze strony „Głosu Nauczycielskiego”:

 

 

Lekcja obywatelska przed MEiN. Ponad 4 tys. osób uczestniczyło w pikiecie ZNP.

“Edukacja jest najważniejsza”

 

Przyjechali z całego kraju. Niektórzy musieli wstać długo przed świtem, żeby w samo południe wykrzyczeć przed gmachem ministerstwa edukacji: MAMY DOŚĆ! Ponad 4 tys. osób wzięło udział w pikiecie pod hasłem “Lekcja obywatelska. Temat: Edukacja jest najważniejsza!” zorganizowanej przez ZNP 1 września przed gmachem MEiN.

 

Jak podkreślał Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, takiej zapaści kadrowej w oświacie jeszcze nie było. Tuż przed pierwszym szkołom brakuje 26 tys. nauczycieli, ale ta liczba nie oddaje skali problemu. – Gdybyśmy nie zgodzili się przyjąć nadgodzin, to najczęściej powtarzającym się na planach lekcji nazwiskiem byłby „Wakat” – mówił prezes ZNP. […] – Przychodzimy tu nie pierwszy raz i będziemy nadal przychodzić, aż ministerstwo uzna, że edukacja jest najważniejsza. A dobra edukacja zaczyna się od dobrego nauczyciela – deklarował prezes Broniarz.

 

Niestety, mimo deklaracji ministra Czarnka, że spotka się z protestującymi nauczycielami, wyjechał do Lublina. W środku dnia pracy w gmachu nie było też nikogo w wiceministrów. Petycję od protestujących przyjął jeden z ministerialnych urzędników. ZNP domaga się w niej m.in. 20-proc. podwyżek dla nauczycieli i pracowników wyższych uczelni, odchudzenia podstawy programowej, indywidualizacji kształcenia w klasach liczących do 20 uczniów, zwiększenia finansowania oświaty. Petycja zawierała postulaty i rekomendacje wypracowane przez Miasteczko Edukacyjne, które w ubiegłym roku przez kilka dni debatowało nieopodal ministerstwa o tym, jak podnieść jakość edukacji.

 

Choć kierownictwa resortu nie chciało wysłuchać nauczycieli, to tych, którzy przyjechali na pikietę powitały na frontonie gmachu olbrzymie banner, z których mogli się dowiedzieć, jak dobrze jest finansowana edukacja, a oni sami w ciągu ostatnich kilku lat dostali prawie 50 proc. podwyżki! To ministerstwo propagandy, a nie edukacji – komentowali uczestnicy pikiety. […]

 

 

 

Źródło:  www.glos.pl

 

 

 

Petycja uczestników i uczestniczek pikiety protestacyjnej ZNP  –  TUTAJ

 Zostaw odpowiedź