Foto. www.google.pl

 

„Dziennik Gazeta Prawna” dzieli się dzisiaj na swych łamach i w Internecie wiedzą, jaką udało się zdobyć red. Arturowi Radwanowi – autorowi publikowanemu tam  artykułu – na temat przygotowywanych w MEN zmian w systemie wynagradzania nauczycieli. Oto fragment tego artykułu:

 

Jak udało nam się ustalić, zlikwidowana zostanie czternastka, czyli jednorazowy dodatek uzupełniający. Samorządy na ten cel musiały co roku wydawać ćwierć miliarda złotych, a od momentu jego wprowadzenia, czyli 2008 r., kosztował je ponad 2 mld zł. W zamian za rezygnację z tego rozwiązania nauczyciele wynegocjowali podwyżki. Do takich ustaleń doszedł zespół złożony z przedstawicieli MEN, samorządów i związków zawodowych, w tym Solidarności, który pracował nad nowymi zasadami finansowania oświaty, czasem i warunkami pracy nauczycieli, a także uproszczeniem systemu wynagradzania.

 

Zespół zaproponuje rządowi, żeby wynagrodzenia nauczycieli powiązać z wysokością średniej krajowej (obecnie to ponad 4,6 tys. zł). To oznacza, że na starcie swojej drogi zawodowej zarabialiby np. 70 proc. jej wysokości, ale już po kilku latach, wraz z kolejnymi stopniami awansu zawodowego, mogliby zarabiać np. 120 proc. jej wysokości. Dzięki takiemu rozwiązaniu już w przyszłym roku zyskaliby od 300 do 600 zł podwyżki, a ich pensja rosłaby wraz ze wzrostem średniej. […]

 

Dalej dowiadujemy się, że ma być zmniejszona liczba dodatków do pensji, co sprawi. że składałaby się ona z płacy zasadniczej, dodatku stażowego i motywacyjnego. Jak czytamy – „w  zamian za wyższe pensje zasadnicze nauczyciele mają się zgodzić na to, by ich praca była oceniana co pięć lub siedem lat.

 

Przygotowywanym zmianom sprzeciwia się Związek Nauczycielstwa Polskiego, a popiera je  NSZZ „Solidarność”. Proponowane zmiany miałyby obowiązywać już  od stycznia 2018 r.

 

 

Cały artykuł „Zmiany w szkołach według MEN: Nauczyciele będą pracować mniej, ale ich wynagrodzenie wzrośnie”  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl

 

 

Komentarz redakcyjny:

Proponowane zmiany w zasadach określania wynagrodzeń nauczycieli nie mogą być przeprowadzone  bez wcześniejszych zmian w Ustawie „Karta Nauczyciela”. Stąd zapowiedź minister Zalewskiej  przedstawienia jeszcze przed końcem marca projektu tej nowelizacji.

 

Dla przypomnienia aktualnie obowiązującego stanu prawnego prezentujemy w załączonym pliku PDF  wyciągu z Ustawy Karty Nauczyciela

 

 

 



Zostaw odpowiedź