Dziś proponujemy lekturę postu, który Marcin Stiburski zamieścił wczoraj na moderowanym przez siebie fanpage grupy „Szkoła Minimalna”:

 

 

 

Trochę popolitykujmy. Wiem, że mogą być spore emocje, ale jaka jest CENA wpływu POLITYKI na EDUKACJĘ? Czy czekają nas co kolejne wybory, co cztery lata, gruntowne zmiany, bo raz zwycięży jedna idea polityczna, raz druga?

 

Edukacja w szkole to około 12 lat. To trzy kadencje Sejmu.

 

Czy możemy ustrzec nasze dzieci przed kalejdoskopem różnych światopoglądów co 4 lata? Czy uczeń w wieku 7 lat powinien podpisywać z państwem umowę, że do matury będzie miał przewidywalny plan swojej edukacji? To tak w kontekście obecnych 8-klasistów z podstawówki i 3-klasistów z gimnazjum.

 

Wczoraj „Wiosna” Roberta Biedronia przedstawiła swoje założenia projektowe. Poniżej treści ze strony Wiosny dotyczące edukacji. Nie oceniam pomysłów, a jedynie wywołuje dyskusję nad kalejdoskopowym charakterem edukacji zależnej od polityki.

 

 

TREŚCI:

Nowoczesna edukacja na wzór fiński powinna być dla nas przykładem. Zamiast uczyć dat, uczmy rozwiązywać realne problemy.

 

Cyfrowe klasy
Wyrwiemy polskie szkoły z XIX wieku. Utworzymy 120 tysięcy cyfrowych sal lekcyjnych z nowoczesnym wyposażeniem w szkołach podstawowych w całej Polsce. Zadbamy, by szkoła odpowiadała na wyzwania współczesności. Znaczącą częścią programów nauczania będą najnowsze technologie, zmiany klimatyczne, profilaktyka zdrowotna, cyberbezpieczeństwo i rozpoznawanie fake newsów. Wprowadzimy do programu języki programowania.

 

Edukacja antyprzemocowa i seksualna
Przemoc w przestrzeni publicznej jest dużym problemem. Wprowadzimy obowiązkową edukację antyprzemocową we wszystkich rodzajach szkół. Wprowadzimy nowoczesną, opartą na faktach edukację seksualną.

 

Godne wynagrodzenie nauczycieli
Zapewnimy godne wynagrodzenie tym, którzy uczą nasze dzieci. Początkującym nauczycielom zagwarantujemy zarobki minimum 3500 złotych brutto, a najlepszym – dyplomowanym i profesorom oświaty – 6000-7000 złotych.

 

Szkoła dbająca o wszystkich
Wyprawka szkolna i obiady będą bezpłatne dla wszystkich uczniów. Wszystkie dzieci będą miały dostęp do bezpłatnych przeglądów stomatologicznych.

 

Angielski w każdym domu
Dzięki znajomości języków obcych łatwiej zrozumieć świat i się w nim odnaleźć. Podwoimy liczbę lekcji angielskiego. W każdym liceum, technikum i szkole zawodowej umożliwimy wybór jednego przedmiotu w całości prowadzonego po angielsku. Po ukończeniu szkoły dziecko będzie znało język angielski w takim samym stopniu jak polski. Do każdego programu telewizyjnego będzie możliwość włączenia angielskich napisów. Uruchomimy kanał telewizyjny w całości w języku angielskim, nadawany na całym świecie.

 

Dentysta w każdej szkole
W każdej szkole podstawowej zapewnimy wizyty dentystów i asystentów dentysty raz w miesiącu w celu konsultacji stomatologicznej dla dzieci. Rodzice dzieci wymagających przeglądu lub interwencji otrzymają zaproszenia na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

 

Nowa formuła prowadzenia zajęć
Szkoły znacząco zwiększą warsztatową formę prowadzenia zajęć. Wiedza i umiejętności będą zdobywane poprzez ich odkrywanie w czasie wspólnej pracy. Treści będą rozumiane, a nie wyuczane na pamięć. Nauczyciele i nauczycielki będą zachęcani do wykorzystywania wszystkich metod prowadzenia zajęć warsztatowych.

 

Stabilność edukacji
Państwo powinno poprawiać program nauczania i zapewniać coraz lepszą infrastrukturę oraz jakość nauczania, a nie nieustannie zmieniać siatki i podział szkół. Wprowadzimy kontrakty rządu z rodzicami i szkołami, w których zagwarantowane będą stałe zasady edukacji w całym ciągu nauczania dla całych roczników.

 

Wycofanie religii ze szkół
Państwo powinno w końcu uporządkować relację z kościołem. Wycofamy religię ze szkół, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekażemy na edukację i służbę̨ zdrowia.

 

Edukacja włączająca
Zamiast izolacji dziecka z niepełnosprawnościami od rówieśników i rówieśniczek lub wąsko pojmowanej integracji – wymaga zniesienia różnych barier, które uniemożliwiają bądź utrudniają uczniom i uczennicom funkcjonowanie w szkole. Wprowadzimy powszechny dowóz ucznia lub uczennicy do szkoły, zniesiemy bariery architektoniczne, wprowadzimy indywidualne i elastyczne podejście szkoły do potrzeb każdej osoby.

 

 

Źródło: www.facebook.com/groups/Zostaw odpowiedź