Poniżej upowszechniamy, poznany dzięki zamieszczonemu w sobotę 5 czerwca 2021r. przez portal EDUNEWS, tekst Heleny Krajewskiej, zatytułowany „Zamiast kwiatka”. Jest to informacja o wartej spopularyzowania akcji Polskiej Akcji Humanitarnej , adresowanej do nauczycieli – zwyczajowo będących podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego i wręczania świadectw odbiorcami „dziękczynnych” wiązanek kwiatów, bombonierek i innych prezencików. Przeczytajcie, przemyślcie – bo może ta forma wyrażenia przez Waszych uczniów wdzięczności za trudy poniesione dla ich edukacji ma większy sens, niż szybko więdnące kwiaty:

 

 

DOŁĄCZ DO AKCJI

 

Koniec roku szkolnego to czas podziękowań dla kadry pedagogicznej za ich poświęcenie i trud wychowawczy. W ostatnim czasie poczuliśmy wyjątkowo silnie, że szkoła to nie tylko lekcje, ale przede wszystkim relacje. Dlatego na zakończenie roku szkolnego zapraszamy do wypróbowania nowego sposobu na okazywanie wdzięczności. Zapraszamy do akcji Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc. To świetna lekcja pomagania w praktyce!

 

Idea jest prosta. zamiast przyjmować kwiaty lub czekoladki od uczniów i uczennic, zachęć ich do tego, aby zaangażowali/ły się w działania pomocowe na rzecz Somalii. Mieszkańcy i mieszkanki tego afrykańskiego kraju od dłuższego czasu zmagają się z trudnymi warunkami bytowymi. Katastrofa klimatyczna te warunki jeszcze bardziej pogarsza. Długotrwałe susze i gwałtowne powodzie oraz wieloletni konflikt prowadzą do przemieszczania się ludzi i problemami z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych, takich jak woda, jedzenie lub schronienie. Razem możemy ich wesprzeć!

 

Na koniec roku szkolnego pokaż młodym ludziom, że można solidarnie pomagać innym i wspólnie nauczcie się czym jest pomoc humanitarna. Razem zorganizujcie zbiórkę pieniężną, a zebraną kwotę przekażcie na działania PAH w Somalii. Możecie też zorganizować zbiórkę online na www.pomagamy.pl.

 

Do akcji zapraszamy szkoły wszystkich typów z całej Polski, ale także biblioteki lub domy kultury. Nie musisz namawiać całej szkoły – możesz zgłosić tylko swoją klasę/grupę. Akcja jest dobrowolna. Jeżeli jesteś rodzicem lub uczniem/uczennicą pamiętaj, aby uzyskać zgodę nauczyciela/ki.

 

Wszystkie osoby, które prześlą nam raport z akcji, otrzymają dyplomy z podziękowaniami.

 

W poprzednich edycjach akcji wzięło udział kilkaset szkół w całej Polsce i udało się m.in. odbudować szkołę w Nepalu:

 

 

Jak zrealizować akcję:

 

Zarejestruj się poprzez formularz: www.bit.ly/formularzZamiastKwiatka. Prześlemy Ci materiały edukacyjne i promocyjne (np. grafikę akcji, film Terra Somalia razem z kartą dyskusji, animację o pomaganiu oraz materiały wizualne o sytuacji w Somalii).

 

Daj znać uczniom, uczennicom i rodzicom, aby zamiast kupować kwiaty i czekoladki, za­angażowali się w pomaganie! Powiadom o akcji, wykorzystując np. filmik, który od nas otrzymasz.

 

Wprowadź klasę w temat pomocy humanitarnej i sytuację w Somalii. Zorganizuj zajęcia na podstawie otrzymanych materiałów.

 

Prześlij nam zebrane pieniądze na poniższe konto PAH lub skorzystaj z platformy www.pomagamy.pl. Zamiast bukietu kwiatów otrzymasz od nas podziękowania.

 

Zebrane pieniądze przelej na konto PAH – 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 (wpisz w tytule przelewu „Zamiast Kwiatka” oraz nazwę szkoły/placówki).

 

Jeżeli zamiast zbiórki, wolisz zorganizować kiermasz gadżetów – zamów je ze sklepiku PAH. Szczegóły znajdziesz w artykule „Zamów gadżety PAH na szkolny kiermasz”.

 

Tegoroczna akcja odbywa się pod patronatem grupy Superbelfrzy RP.

 

Masz pytania? Pisz do nas: edukacja@pah.org.pl lub dzwoń: 56 65 21 368.

 

Zaangażuj się edukacyjnie – TUTAJ

 

Więcej propozycji programów edukacyjnych – TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.pah.org.pl

 Zostaw odpowiedź