Z inicjatywy absolwentów I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi ma powstać w naszym mieście kolejny mural – tym razem utrwalający pamięć legendarnego „Bladego” – nauczyciela „Kopra”, który zmarł 14 stycznia b.r. Oto fragmenty apelu, jaki zamieścili jego byli uczniowie: Małgorzata Jeremin-Mazurkiewicz, Marcin Masłowski, Marcin Zajączkowski i Tomasz Kacprzak na Facebooku:

 

Mural namalują dwie młode absolwentki łódzkiej ASP Aleksandra Adamczuk i Paulina Nawrot. Stworzyły one niezwykły projekt, który w nieoczywisty sposób będzie upamiętniał naszego niezapomnianego Profesora Janusza Boisse. Ponieważ ostatnią rzeczą, jaką chciałby Blady, jest aby stawiać dla niego pomniki, poprosiliśmy, aby mural nawiązywał do uniwersalnych wartości, które zaszczepiał w nas wszystkich Szef i które żyją w nas, tak jak pamięć o nim. Na tej podstawie, w umysłach artystek, powstał projekt niezwykły, intrygujący i zapraszający do refleksji nad samym sobą. Każdy z nas absolwentów, odnajdzie w nim Bladego i jego dziedzictwo, każdy obecny i przyszły uczeń „Kopra, spoglądając na niego każdego dnia, zapyta samego siebie czy zmierza we właściwym kierunku. Natomiast każda inna, przypadkowa osoba, oglądając ten mural, zostanie zachęcona do refleksji nad sobą oraz kondycją człowieka w ogóle.

 

Mural powstanie na ścianie kamienicy usytuowanej przy ul. Żeromskiego, przylegającej do boiska I LO. Centralnym punktem obrazu będą jaskrawo zielone pędy wyrastające z gleby, którą w artystyczny sposób będą tworzyły wyrazy odnoszące się do wartości, jakie zaszczepiał w nas Blady. Nad kiełkującymi pędami zraszanymi kroplami lekkiego deszczu, z widocznego w oddali lasu, będzie wyłaniał się duży napis – pytanie „WZRASTASZ?”, stworzony jakby z konarów i gałęzi. Zielone pędy symbolizują nas. W przekroju gleby „zaszyte” są uniwersalne wartości, z których wzrastamy, a filozoficzne pytanie „WZRASTASZ?” jest esencją tego projektu, który sprawia, że jest on poruszający dla każdego, kto przed nim stanie. […]

 

Musimy zebrać 25 tys PLN do 10 września. Wpłaty dokonujemy na konto: 93 2030 0045 1110 0000 0413 2280 (Fundacja Urban Forms). Jest to specjalne subkonto utworzone do realizacji tego celu.

 

Uwaga, nazwiska wszystkich osób, które wpłacą ponad 100 zł będą umieszczone obok muralu , na specjalnej Tablicy Fundatorów. Jeśli, jako właściciele firm, chcielibyście przeznaczyć znacznie większe kwoty, to wtedy na tablicy umieścimy logo waszej firmy jako sponsora.[…]

 

Cały tekst apelu – TUTAJ

 

Źródło: www.facebook.com

 

Zobacz także na stronie „Gazety Wyborczej”: Mural dla druha Bladego dołączy do galerii Urban FormsZostaw odpowiedź