Z różnych doniesień medialnych można się było dowiedzieć, że Prezydent Andrzej Duda zapowiedział podczas wczorajszego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, którego tematem była „Polityka historyczna: konteksty, pomysły, realizacje”, iż „Konieczne jest prowadzenie „ofensywnej” polityki historycznej, polityki „z prawdziwego zdarzenia„.

 

Napisano o tym także na portalu oswiata.abc.com , z którego to źródła zacytujemy tu jeden, ale jakże istotny dla czekającej nas ogólnopolskiej debaty o edukacji, fragment:

 

Zdaniem Andrzeja Dudy, skuteczna polityka historyczna nie polega z pewnością na ograniczaniu lekcji historii w szkołach. – To jest nie tylko podcinanie korzeni polskiej polityki historycznej, ale przede wszystkim podcinanie korzeni polskiego społeczeństwa i narodu – podkreślił. – Wielkim elementem polityki historycznej jest także misja edukacyjna, to jest element o charakterze państwowotwórczym – ocenił Andrzej Duda. Jak dodał, nie zbuduje się młodych pokoleń, przywiązanych do swojej ojczyzny, jeżeli młodzi ludzie nie będą dumni z tradycji swojego państwa i jeśli nie będą znali tej tradycji.

 

Zdaniem prezydenta trzeba realizować „ofensywną” politykę historyczną, chociaż – jak przyznał – wymaga ona wielu „trudów i nakładów”.Ale jeżeli (polityka historyczna) realizowana jest konsekwentnie, to osiąga zamierzony i założony cel. Dokładnie w taki sam sposób powinniśmy działać.

 

Cały artykuł, zatytułowanyPrezydent zapowiada aktywną politykę historyczną” – TUTAJ

 

Źródło: www.oswiata.abc.com.pl

 

 


Usiłowaliśmy, wierni swoim zasadom, sięgnąć do pierwotnego źródła, czyli do oficjalnej strony Prezydenta RP. Oto co tam znaleźliśmy:

 

Zapis spotkania dot. Strategii Polskiej Polityki Historycznej

 

Uczestnicy wtorkowego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju pt. ,,Polityka historyczna: konteksty, pomysły, realizacje” otrzymają zapis spotkania inaugurującego prace nad powstaniem Strategii Polskiej Polityki Historycznej, które odbyło się 17 listopada 2015 roku w Belwederze

 

Źródło: www.prezydent.pl

 
Dziwna to forma poinformowania o przebiegu spotkania z udziałem Prezydenta, prawda? Kto nie wierzy, niech sam skorzysta z linku i osobiście się przekona, a przy okazji ściągnie sobie ów plik PDF z zapisem spotkania inaugurującego prace nad powstaniem Strategii Polskiej Polityki Historycznej, które odbyło się 17 listopada 2015 roku w Belwederze.[WK]Zostaw odpowiedź