Foto: www.znp.edu.pl

 

Prezes ZNP Sławomir Broniarz i wiceprezes Krzysztof Baszczyński informują dziennikarzy o decyzjach dzisiejszego posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego ZNP.

 

 

Oto aktualne informacje o ustaleniach w sprawie form nauczycielskiego protestu, jakie zapadły podczas dzisiejszego posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego ZNP, zaczerpnięte z publikacji na stronie „Głosu Nauczycielskiego”. Oto jej fragmenty:

 

 

Nauczyciele są zdecydowani do podjęcia protestuzapewnił prezes ZNP Sławomir Broniarz. Wkrótce całe środowisko zdecyduje o formie akcji protestacyjnej w specjalnym sondażu.

 

Taką decyzję podjęło dziś Prezydium Zarządu Głównego ZNP. Według prezesa ZNP, atmosfera wśród nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi jest “bardzo złożona”. – Wynika choćby z problemów z ochroną miejsc pracy. Są informacje o zwolnieniach, o tym, że nie przedłuża się umów o pracę, że jednocześnie wiele polskich miast i samorządów poszukuje nauczycieli do pracy. Co brzmi kuriozalnie, bo z jednej są zwolnienia, a z drugiej strony brakuje nauczycieli do pracy stwierdził prezes Związku. […]

 

Od 1 do 15 września ZNP przeprowadzi w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych sondaż z kilkoma pytaniami dotyczącymi przede wszystkim tego, czy jego uczestnicy chcą wziąć udział w akcji protestacyjnej, a jeśli tak, to jaką formę protestu uważają za najskuteczniejszą w tej chwili. W poniedziałek 16 września br. Prezydium ZG podsumuje wyniki sondażu i zdecyduje o dalszym losie protestu, jego formach, organizacji i okresie, w którym będzie ona miała miejsce.

 

 

Sondaż zostanie przeprowadzony na dwa sposoby – elektroniczny i tradycyjny, papierowy. Ogniska ZNP zorganizują w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych spotkania, podczas których nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni wypowiedzą się na temat różnych form protestu. […]

 

Sondażu nie wolno jednak mylić z referendum strajkowym. To ostatnie jest bowiem procedurą ściśle określoną w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i ma swoje konsekwencje prawne. Sondaż jest natomiast nieoficjalnym badaniem nastrojów w danej grupie. – Referendum odbędzie się wtedy, jeśli sondaż pokaże, że nauczyciele są zdecydowani do podjęcia akcji strajkowej polegającej na całkowitym powstrzymaniu się od pracyprzypomniał Sławomir Broniarz […]

 

Gdyby uczestnicy sondażu zdecydowali o wznowieniu strajku, to referendum strajkowe – zgodne z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – mogłoby się odbyć pod koniec września i w październiku br. – Przypomnę, że referendum przed kwietniowym strajkiem w 25 tys. szkół i placówek oświatowych trwało ponad 3 tygodnie. To potężne przedsięwzięcie logistyczne i wymaga takiej realizacji, która nie będzie budziła jakichkolwiek wątpliwości z punktu widzenia prawapodkreślił prezes Związku.

 

 

Cały artykuł „Nowy rok, nowy protest. Nauczyciele zdecydują o jego formie”    –    TUTAJ

 

 

Źródło: www. glos.plZostaw odpowiedź