Poniższa informacja nie dlatego została tu zamieszczona, że ma posmak sensacji, lecz dlatego, aby była ilustracją tezy, że z faktu, iż  24 maja 2007 r. nauczyciele uzyskali status funkcjonariusza publicznego wynikają już praktyczne konsekwencje. Oto ta informacja:

 

Dzisiaj Sąd Rodzinny i Nieletnich w Suwałkach uznał, że 11 byłych uczniów Gimnazjum nr 2 w Suwałkach jest winnych zarzucanych im czynów wielokrotnego znieważania nauczycielki, oraz –  jak to ustalono podczas śledztwa – także innych nauczycieli, i zastosował wobec nich środki wychowawcze: wobec sześciu osób zastosował nadzór kuratora, dla trzech dodatkowo nakazał udział w zajęciach socjoterapeutycznych, zaś pięciu uczniów otrzymało upomnienia. Wszyscy zostali zobowiązani do przeproszenia  nauczycieli na piśmie. Sąd utajnił uzasadnienie wyroku. Wyrok nie jest prawomocny. W styczniu ubiegłego roku, w wyniku procesu mediacyjnego, sąd umorzył postępowanie wobec trzech uczniów, którzy w mniejszym stopniu uczestniczyli w ekscesach.

 

Obszerniej napisano o tym w białostockim dodatku „Gazety Wyborczej”. Oto fragment tej publikacji, która w e-wersji nosi tytuł „Gimnazjaliści winni znieważenia nauczycieli. Za karę: upomnienia i kurator”:

 

 

Nastolatkom zarzucono m.in.: wyzywanie nauczyciela wulgarnymi słowami i używanie wulgaryzmów w jego obecności, niestosowanie się do jego poleceń, samowolne opuszczanie klasy, rozmawianie na lekcji przez telefon komórkowy, odwracanie się tyłem do tablicy itp. III wydział rodzinny i nieletnich Sądu Rejonowego w Suwałkach 30 sierpnia 2012 roku wydał postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. Na podstawie materiału z policji sędzia uznał, że takie sytuacje mogły dotyczyć pięciu nauczycieli.

 

 

Cały artykuł  TUTAJ

 

Źródło: www.bialystok.gazeta.pl/bialystok/

 

 

Przeczytaj także na ten temat z innych źródeł:

 

1 września 2012, TVN24:  Uczniowie staną przed sądem po doniesieniu nauczycielki

 

1 października 2012, Fakt,:  Ruszyły przesłuchania za znieważenie nauczycielki

 

7 stycznia 2013J, portal bankier.pl:  Jedenaścioro uczniów przed sądem Komentarze niedostępne