Na Fecebook’u od ponad roku działa grupa „Ja, Nauczyciel”, która aktualnie liczy prawie 39 tys. członków. Inicjatorzy ruchu powołali fundację „Ja, Nauczyciel”, a także przeprowadzili ankietę na temat przyszłości zawodu i ewentualnego zrzeszenia się. Oto najnowsze decyzje tego środowiska, podjęte po przeanalizowaniu wyników tej ankiety Poniższe informacje są fragmentami zamieszczonego wczoraj na stronie „Gazety Prawnej” artykułu „Powstanie nowy związek zawodowy nauczycieli? Już trwają prace nad statutem”. Podkreślenia i pogrubienia tekstu – OE:

 

[…] Opinie na temat potrzeby stworzenia nowego związku zawodowego były zbierane w dwóch ankietach, jednej związanej z Naradami Obywatelskimi o Edukacji i w drugiej zamieszczonej na facebookowej grupie Ja, Nauczyciel.

 

Jesteśmy zdeterminowani, żeby ten związek powstał” – poinformował PAP Marek Mendel z fundacji Ja, Nauczyciel. Na początek związek może liczyć około 1500 członków. Docelowo chce mieć ich co najmniej 10 tys. „Wtedy mamy gwarancję, że będziemy reprezentatywni dla środowiska oświatowego i nie zostaniemy pominięci w negocjacjach, będziemy zapraszani do konsultacji” – powiedział.

 

Związek Zawodowy Pracowników Oświaty „Ja, Nauczyciel’ka”, bo tak się ma nazywać, wśród celów stawia sobie zmianę podstawy programowej, obowiązek zatrudnienia w każdej szkole pedagoga i psychologa, a także powołanie izby nauczycielskiej.

 

Byłaby to izba na wzór tych, które funkcjonują w innych branżach, jak izba adwokacka. Miałaby podnieść prestiż zawodu nauczyciela. Odbierałaby niektóre kompetencje kuratoriom oświaty, więc może to natrafić na opór” – wyjaśnił. Zaznaczył, że punktem wyjścia do rozmów o izbie ma być przygotowany przez prof. Bogusława Śliwerskiego projekt ustawy, który m.in. ze względu na sprzeciw związków zawodowych został schowany do szuflady. […]

 

 

Cały artykuł „Powstanie nowy związek zawodowy nauczycieli? Już trwają prace nad statutem”    –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl

 

 

 

Opisana w artykule „Gazety Prawnej” inicjatywa nie wzięła się znikąd. Oto informacja, zamieszczona 29 listopada na fanpage grupy JaNauczyciel:

 

 

Związek obok Ruchu i Fundacji

 

Drogie i Drodzy!

 

Za nami bardzo trudny rok. Wciąż rozmawiamy o skutkach strajku, jego niepowodzeniu i czynnikach, które zadecydowały o naszej ogromnej frustracji.

 

To ruch #JaNauczyciel, którego wszyscy jesteśmy częścią, zdołał w grudniu 2018 zdopingować organizacje związkowe do wejścia w spór zbiorowy. Niestety, nie mieliśmy wpływu na ich dalsze decyzje. Mimo wielkiego zaangażowania środowiska strajk zawieszono, po czym przekształcono w mało efektywny protest włoski. Wykorzystano naszą energię i pozostawiono samych.

 

Nasze działania przyczyniły się do szerokiej dyskusji w mediach na temat sytuacji pracowników oświaty. We współpracy z licznymi organizacjami pozarządowymi przeprowadziliśmy największe po 1989 roku konsultacje społeczne na temat edukacji – Narady Obywatelskie o Edukacji #NOoE. Wiele razem przeszliśmy, wiele udało się osiągnąć. Powołaliśmy do życia fundację Ja, Nauczyciel, która reprezentuje nas podczas spotkań, debat i konferencji poświęconych edukacji.

 

W ciągu ostatnich miesięcy przeprowadziliśmy badania ankietowe w sprawie powołania obok ruchu i fundacji reprezentatywnej organizacji związkowej, która mogłaby stać się partnerem w dyskusji i wsparciem dla nas wszystkich. Z odpowiedzi wynika, że potrzebujemy nowoczesnej, progresywnej organizacji związkowej. Takiej, która nie jest związana z żadną partią, ale w świecie polityki porusza się na tyle sprawnie, aby skłonić rządzących do głębokiego namysłu nad kondycją polskiej szkoły oraz dobrem naszego zawodu. Wierzymy, że nadszedł czas, aby wziąć sprawy w nasze ręce. Nie chcemy dłużej czekać i polegać na tych, którzy w sporze z rządem nie byli w stanie wynegocjować dla nas godnych warunków pracy i płacy.

 

Zastanówmy się wspólnie, jak powinien być zorganizowany nasz związek? Jakich narzędzi potrzebujemy? Co zaoferujemy naszym członkom? Co będzie nas wyróżniać tak, aby ta organizacja była czymś więcej niż związek? Zapraszamy do współpracy!

#JaNauczyciel

 

 

Źródło: www.facebook.com/janauczyciel/

 

 

 

Więcej informacji o ruchu JaNauczyciel    –   TUTAJZostaw odpowiedź