etuce_logo

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego zamieścił na swej stronie informację o tym, że Europejski Komitet Związków Zawodowych Oświaty i Nauki (European Trade Union Committee for Education ETUCE) z uwagą śledzi sytuację, jaka w wyniku rządów PiS powstała  w obszarze polskiej edukacji. Oto fragmenty tego komunikatu:

 

 

W ostatnim miesiącu na stronie Komitetu dwukrotnie ukazały się relacje z naszego kraju. Pierwsza dotyczyła protestu kobiet „Czarnego Poniedziałku”. W tej sprawie ETUCE opublikował oficjalne stanowisko, w którym czytamy m.in.

 

„(…)EI/ETUCE pragnie wyrazić swoje silne poparcie dla Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego członków, a także dla uczniów i rodziców, którzy wzięli udział w ostatnim proteście. EI/ETUCE staje ramię w ramię z tymi, którzy nie bali się podnieść głosu sprzeciwu. Zakazanie aborcji byłoby poważnym naruszeniem praw kobiet, a także podważeniem i złamaniem zasad braku dyskryminacji oraz równości zawartych w Europejskiej Strategii Zaangażowania w Sprawie Równouprawnienia Płci (EU Strategic Engagement on Equality between Women and Men), która jest spójna z przesłaniem i treścią idei wysokiej jakości edukacji dostępnej dla każdego (tak jak przedstawiono to w Celu 4 spośród Celów Zrównoważonego Rozwoju.  [www.csee-etuce.org] […]

 

Echem w Europie odbiły się także pikiety, które odbyły się 10 października przed urzędami wojewódzkimi. W swojej relacji z tych wydarzeń Komitet ETUCE krótko przedstawia główne złożenia planowanej reformy. Wskazując przyczyny sprzeciwu nauczycieli i przedstawicieli licznych środowisk związanych z edukacją oraz rodziców przytacza argumenty Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz koalicji Nie dla Chaosu w Szkole. [www.csee-etuce.org ] […]

 

 

Międzynarodówka Edukacyjna (Education International EI) jest największą światową konfederacją związkową, skupiającą ponad 400 organizacji reprezentujących ponad 32 miliony nauczycielek i nauczycieli oraz pracowników i pracownic z sektora edukacji ze 170 krajów i terytoriów.

 

Europejski Komitet Związków Zawodowych Oświaty i Nauki (ETUCE) – europejska struktura Międzynarodówki Edukacyjnej – jest partnerem społecznym Komisji Europejskiej w dziedzinie edukacji.

 

 

Źródło: www.znp.edu.pl

 Zostaw odpowiedź