Dzisiaj (26 stycznia 2023 r.) proponujemy zapoznanie się z tekstem, który wczoraj zamieściła na swoim fb profilu dr Marzena Żylińska, a następnie obejrzenie i wysłuchanie dyskusji, do której w tym poście nawiązała, która odbyła się przed dwoma tygodniami na temat „Nowe kryteria oceniania prac maturalnych, czyli pytanie o sens”.

 

Tekst ten w swym końcowym fragmencie jest apelem o podpisanie petycji „O LUDZKI WYMIAR NOWEJ MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO, CZYLI MUREM ZA MATURZYSTAMI (ALBO GŁOWĄ W MUR”, adresowanej do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:

 

 

To rozmowa o nowych kryteriach oceniania egzaminu maturalnego z języka polskiego, którą przeprowadziłam z nauczycielami języka polskiego dwa tygodnie temu. Posłuchajcie jej, jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego poloniści protestują!

 

 

Plik z filmem-relacją z tej rozmowyTUTAJ

 

 

Jeśli chcecie się dowiedzieć, dlaczego nauczyciele protestują przeciwko tej nowej formule i dlaczego uważają, że nowe zasady są krzywdzące dla uczniów, posłuchajcie rozmowy.

 

Nauczyciele języka polskiego wysłali do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która opracowała nowe zasady, petycję. Niestety do dziś nie dostali żadnej odpowiedzi. Dla mnie ta sytuacja, kiedy z dyskusji o zmianach systemowych wyklucza się praktyków, jest wyjątkowo deprymująca.

 

Czy możemy coś zrobić, żeby sprzeciwić się zarówno pogarszającemu sytuację uczniów systemowi oceniania ich prac maturalnych z języka polskiego (bynajmniej nie dlatego, że wymagania są wyższe), jak również zaprotestować przeciwko wykluczaniu z procesu zmian nauczycieli i ignorowaniu ich głosu?

 

Petycję dotychczas podpisało ponad 37 tysięcy osób!

 

Możemy! Okażmy polonistom solidarność i podpiszmy petycję, którą skierowali do CKE!

 

Nauczycieli jest około 600 tysięcy! To ogromna siła. Pytanie, czy nauczyciele będą chcieli okazać solidarność. Bo dziś te sformalizowane, zbiurokratyzowane i odczłowieczone zasady oceniania dotyczą polonistów z liceów, a jutro będą już dotyczyć wszystkich.

 

Link do petycji*  –  TUTAJ 

 

 

 

Źródło: www.facebook.com/marzena.zylinska/

 

 

 

 

*Petycja została już złożona do CKE – składane pod nią podpisy będą miały jedynie symboliczne znaczenie

 

 

 

 Zostaw odpowiedź