W miniony czwartek, 10 kwietnia 2014 roku, w Klubie Nauczyciela, mieszczącym się w zabytkowym Pałacu Kindermana przy ul. Piotrkowskiej 137/139 w Łodzi odbyła się gala kończąca XIII Festiwal Bibliotek Szkolnych, corocznie organizowany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Czytanie wyróżnia” i uczestniczyło w nim ponad trzy tysiące uczennic i uczniów, którzy – w zależności od kategorii wiekowej – mieli za zadanie ułożyć rebus skrywający tytuł książki, zaprojektować okładkę lub nakręcić etiudę.

 

Bibliotekarze  Zwycięzcy

 

Nasze konkursy pokazują, że czytanie nie tylko poszerza wiedzę, ale doskonale inspiruje do własnej twórczości literackiej, plastycznej czy filmowej – powiedziała Bogusława Walenta z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. – Tylko w kategorii szkół podstawowych na konkurs wpłynęło aż dwa i pół tysiąca rebusów, wszystkie te dzieci powiedziały przez to „Ja czytam!” – cieszyła się główna koordynatorka festiwalu.

 

Bibliotekarze  Wal

B. Walenta

 

Organizatorzy festiwalu, świadomi roli, jaką w systemie edukacji pełnią biblioteki szkolne, pragną by stały się one miejscem przyjaznym i lubianym przez uczniów. miejscem, w którym można nie tylko wypożyczyć książkę, ale także spotkać innych pasjonatów czytelnictwa i porozmawiać o literaturze.

 

Festiwalowe konkursy w każdej edycji są inne. W tym roku uczniowie szkół podstawowych (konkurs „Czytam i potrafię”) mieli za zadanie narysować rebus, którego rozwiązaniem jest tytuł ulubionej książki. W grupie wiekowej klas I-III zwyciężyła Malwina Nastarowicz z SP nr 7 w Łodzi. W klasach IV-VI – Kacper Rupniewski SP nr 162. Gimnazjaliści (konkurs „Czytam i rozwijam wyobraźnię”) projektowali okładki książek. Jury najwyżej oceniło pracę Karoliny Pawlak z 24 Gimnazjum.

 

Wręczanie nagród młodym laureatom

 

 Bibliotekarze maluchy

 

Bubliotekarze  laureaci z SP

 

Bibliotekarze  Karolina

 

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (konkurs „Czytam i tworzę”) tworzyli w dwuosobowych zespołach etiudy zainspirowane utworami literackimi. W tej kategorii zwyciężyły Magdalena Chmielewska i Karolina Gulej z XXIX LO w Łodzi, które nakręciły filmową interpretację wiersza Adama Mickiewicza „Do M…”.

 

 Bibliotekarze laureatki

 M. Chmielewska i K. Gulej

 

 

Podsumowując XIII Festiwal Bibliotek Szkolnych jego pomysłodawcy podkreślili, że zaangażowanie młodzieży w imprezę jest ważnym sygnałem. – Być może statystyki alarmujące o ciągłym spadku czytelnictwa w naszym kraju dzięki młodemu pokoleniu wkrótce się zmienią – mówili organizatorzy.

 

 

 

Na podstawie materiałów ze stron internetowych:

www.kuratorium.lodz.pl

www.bytnarowka.pl

zredagował Włodzisław KuzitowiczKomentarze niedostępne