W środę, 14 stycznia 2015r, w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łodzi odbyła się konferencja, podsumowująca wojewódzki projekt edukacji patriotycznej „Od Legionów Polskich do niepodległości i obrony II Rzeczypospolitej”. Podczas konferencji zostały wręczone certyfikaty dla tych szkół, które wyróżniły się aktywnym uczestnictwem w projekcie.

 

Konkurs 1

Foto:www.kuratorium.lodz.pl

 

Najlepsze z nich dostały nagrody ufundowane przez Łódzkiego Kuratora Oświaty Jana Kamińskiego. Oto obszerne fragmenty informacji, jaka o tym wydarzeniu została zamieszczona na stronie Łódzkiego Kuratorium Oświaty:

 

W projekcie „Od Legionów Polskich do niepodległości i obrony II Rzeczypospolitej” uczestniczyli uczniowie z 40 szkół województwa łódzkiego. Przez rok wydobywali z niepamięci historie i bohaterów związanych z odzyskaniem niepodległości, Legionami i wojną obronną Polski w 1939 roku: organizowali wycieczki, przygotowywali prezentacje, docierali do osób, których archiwa rodzinne okazywały się nieocenionym źródłem wiedzy o doniosłych wydarzeniach z okolic miast, w których mieszkają.

 

Znamy nazwiska słynnych marszałków, ale słabo orientujemy się w zasługach ludzi, którzy kiedyś żyli w pobliżu domów naszych dziadków. Często też recytując daty i miejsca wielkich bitew nie wiemy, że coś ważnego działo się za rogiem naszej ulicy – mówił wicekurator Konrad Czyżyński. – Nie chodzi o zastąpienie jednej wiedzy drugą. Chodzi o uzupełnienie tej wielkiej historii innymi, równie ważnymi historiami, które wydarzyły się nie gdzieś tam, w dalekim świecie, tylko tu, w naszej małej ojczyźnie.

 

Projekt zorganizowali Łódzki Kurator Oświaty i Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. Jego dyrektor Elżbieta Paciejewska-Stolarz podziękowała uczniom za to, że pięknie uczcili walczących o wolność Polski. Wojewoda Jolanta Chełmińska dziękowała zaś dyrektorom szkół i nauczycielom. – Pamięć o historii to nasz wspólny obowiązek – przypomniała wojewoda. Wiele ciepłych słów usłyszeli Tadeusz Bogalecki z WODN i Jerzy Śnieć z Kuratorium Oświaty w Łodzi, którzy zainteresowali szkoły projektem i nadali mu odpowiedni rozmach. […]

 

Konkurs 3

Foto:www.kuratorium.lodz.pl

 

Konkurs 2

Foto:www.kuratorium.lodz.pl

 

Najlepsze szkoły jeszcze raz przedstawiły swoje prezentacje i odebrały nagrody ufundowane przez Łódzkiego Kuratora Oświaty Jana Kamińskiego. Patronat nad projektem sprawowali wojewoda Jolanta Chełmińska i marszałek Witold Stępień.

 

 

Lista nagrodzonych szkół:

1. Gimnazjum w Topoli Królewskiej
2. Zespół Szkół w Modlnej
3. Gimnazjum w Gomunicach
4. Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zgierzu
5. XXX LO w Łodzi
6. Zespół Szkół nr 1 w Zgierzu
7. Gimnazjum nr 1 w Łodzi
8. I LO w Ozorkowie
9. Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie

 

 

Źródło: www.kuratorium.lodz.plZostaw odpowiedź