W czwartek, 19 października, Przedszkole Miejskie nr 208 w Łodzi, z okazji Obchodów Światowego Dnia Drzewa, zorganizowało w lesie na Retkini grę terenową. Do wspólnej zabawy zaproszono łódzkie placówki także należące do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych: Przedszkola Miejskie nr  21, 98 i 170 oraz przedszkole „Sezamkowo”. Celem zabawy było utrwalenie u dzieci wiadomości na temat znaczenia drzew dla życia i zdrowia, ludzi oraz zwierząt.

 

 

Każdy z uczestniczących w grze zespołów musiał najpierw odszukać – oznaczoną odpowiednim kolorem wstążki z bibuły – drogę, która doprowadzała wchodzących w jego skład przedszkolaków do przygotowanych dla nich zadań do wykonania. Punkty wykonywania tych zdań oznaczone były na ścieżkach cyframi od 1 do 7. Wędrując ścieżkami dzieci odszukiwały również kolorowe „stópki” z zadaniami ruchowymi do wykonania.

 

 

 

 

Na oznaczonej trasie zespoły miały do wykonania następujące zadania: złożenie  drzewa z części, przyklejenie na brystol, dopasowanie ogólnych napisów do poszczególnych elementów drzew, strącenie z drzewa powieszonego smakołyku, wybranie, spośród przygotowanych obrazków takich, które przedstawiały argumenty „Dlaczego należy chronić drzewa”, reagowanie na zdania odczytywane przez nauczyciela przytulaniem się do drzew – jeżeli uznały, że zdanie to jest prawdziwe, a  wirowanie jak spadające listki na wietrze – jeżeli jest fałszywe, „obieranie” liścia z blaszki liściowej tak aby pozostał sam ogonek z nerwami, a także podawanie nazw drzewa lub zwierzęcia leśnego na wylosowana literę.

 

 

Każdy z zespołów miał również do wykonania zadanie dodatkowe: odszukanie liści kasztanowca, sosny, świerku, dębu i klonu oraz przyklejenie ich na odwrotnej stronie kart z obrazkami tych drzew.

 

 

 

Zakończeniem gry było ułożenie pod drzewami przysmaków dla wiewiórek.

 

 

Z wykorzystaniem informacji i zdjęć

nadesłanych przez Magdalenę Grzanek z PM nr 208

zredagował Włodzisław Kuzitowicz

 Zostaw odpowiedź