Foto: www.m.facebook.com/photo

 

 

W tym budynku mieści się Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu

 

 

 

Oto fragmenty tekstu, znalezionego przez nas na portalu ONET, zamieszczonego tam wczoraj 21 września 2023 r.

 

 

Kilkoro rodziców związanych z PiS zablokowało całej szkole wyjście do kina na film Holland

 

[…]

 

Jak podaje portal opolska360.pl, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu mieli zaplanowane wyjście do kina na najnowszy obraz Agnieszki Holland, ale ostatecznie filmu nie zobaczą. Wszystko z powodu kilku rodziców związanych z PiS, którzy zablokowali całej szkole wyjście do kina na „Zieloną granicę”.

 

Tydzień temu, we wtorek, syn przyniósł mi do podpisania zgodę na wyjście na film Agnieszki Holland. Ucieszyłem się, bo uważam, że młodzież powinna zobaczyć obraz o dramacie uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o to, że rolą sztuki jest, by prowokować do myślenia, dyskusjimówi pan Krzysztof, ojciec jednego z uczniów. Tego samego dnia licealiści dostali wiadomość, że po „interwencji starostwa dyrekcja zdecydowała, iż grupowego wyjścia do kina nie będzie”. Potem przyszła kolejna wiadomość. Tym razem uczniowie dowiedzieli się, że to nie była decyzja starostwa, a Rady Rodziców.

 

Jestem członkiem Rady Rodziców i nic nie wiem, żeby debatowała ona nad tym, czy licealiści mają pójść na ten film, czy nie. Widocznie postanowiło tak kilka osób z zarządu, bez konsultacji z innymi, ale jakim prawem uzurpują sobie prawo do decydowania za wszystkich? Nie chcą puszczać swoich dzieci na ten film, w porządku, szanuję ich decyzję. Tylko nie mogą narzucać swojej woli innym – twierdzi pan Krzysztof w rozmowie z portalem opolska360.pl.

 

Pan Krzysztof zdradził, że licealiści są zniesmaczeni całą tą sytuacją. Autorytet dyrektora i grona nauczycielskiego padł… Smutny obraz naszego społeczeństwa – dodał mężczyzna, który skontaktował się z dyrektorką szkoły i napisał jej, żeniepotrzebnie cenzuruje kulturę„. Dostał odpowiedź.

 

Odpisała mi, że film postrzega jako kontrowersyjny i nie chce upolityczniania szkoły w okresie przedwyborczym. Jak można postrzegać coś, czego się nie widziało? Myślę, że to właśnie tą decyzją pani dyrektor upolityczniła tę sprawę! – stwierdził pan Krzysztof. […]

 

Katarzyna Arciszewska-Stępień, dyrektorka szkoły twierdzi, że nikogo o radę w tej sprawie nie pytała. – To wyłącznie moja decyzja. Wiem, jakie są reperkusje, została dorobiona do tego polityka, a ja niejako zostałam w to wkręcona – mówi dyrektora.

 

Dodaje, że jest dyrektorem od 8 lat i nigdy dotąd rodzice nie zarzucili jej, że zrobiła coś wbrew nim. Zdradziła, że w sprawie wyjścia do kina skontaktowało się z nią kilka osób z Rady Rodziców. Nie zdradziła jednak ich nazwisk. – A żadnej cenzury u nas nie ma i nie będzie. W czwartek, 21 września będzie Rada Rodziców, zapoznam ich z sytuacją i moją decyzją. Na „Zieloną granicę” pójdziemy, ale po wyborach. Zdecydowałam, że pójdą ci uczniowie, którzy chcą – dodała Katarzyna Arciszewska-Stępień.

 

 

Cały tekst „Kilkoro rodziców związanych z PiS zablokowało całej szkole wyjście do kina na film Holland” 

–  TUTAJ

 

 

 

 

Źródło: www.kultura.onet.pl

 

 

 Zostaw odpowiedź