Screen z filmiku, zamieszczonego na profilu Fb Gabriele Camelo

 

Gabriele Camelo podczas lekcji w zespole szkół w Palermo na Sycylii

 

 

Na „Portalu Samorządowym – Portal dla Edukacji” zamieszczono dzisiaj (24 stycznia 2024 r.) tekst, informujący o nauczycielu, który nie stawia swoim uczniom stopni – w szkole na Sycylii. Zamieszczamy bez skrótów:

 

 

Ten nauczyciel nie stawia stopni, zamiast tego motywuje uczniów.

Wyniki mówią same za siebie

 

Bez ocen w dzienniku, a zamiast nich – wiadomości motywujące dla uczniów- tę metodę edukacyjną nauczyciela szkoły podstawowej z Palermo nagłośniły włoskie media. Były autor tekstów telewizyjnych promuje podejście do dzieci, oparte na przekazywaniu konstruktywnych opinii.

 

Gabriele Camelo uczy włoskiego i angielskiego w zespole szkół w stolicy Sycylii i jednocześnie dodatkowo studiuje teraz psychologię.

 

Styl jego nauczania i sprawdzania wiedzy określa się następująco: więcej empatii, mniej chłodu. Jego celem jest pozytywny przekaz, by uspokoić i dodać sił.

 

Po każdej klasówce uczniowie nie otrzymują stopni, ale wiadomość od nauczyciela, pełną emocji i motywacji; wszystko po to, by zachęcać do nauki i, gdy trzeba, podnieść na duchu.

 

Twój zeszyt jest przepiękny„, „jestem z ciebie dumny„, „bardzo cię lubię„- pisze nauczyciel swoim uczniom.

 

Kiedy zaś coś pójdzie nie tak, maestro Gabriele zawsze przekazuje budującą wiadomość. Wpisuje na przykład do zeszytu: „Czy mogę ci pomóc , byś bardziej się starał ?” i rysuje serduszko. „Czasem trudno mi zrozumieć, czy jesteś szczęśliwa , czy smutna. Jeśli się zgadzasz, będę cię częściej pytać, jak się czujesz„- napisał również.

 

Tworzę z dziećmi więzy emocjonalne zaczynając od motywacji, od serdeczności i pragnienia wspólnego rozwoju„- powiedział nauczyciel, cytowany przez Ansę.

 

Dzieci rosną i rozwijają się z dydaktycznego punktu widzenia tylko wtedy, gdy zaczyna się od uścisku, od więzów opartych na emocjach” – dodał były pracownik telewizji, który pisał tam teksty, a następnie, przed laty, z Rzymu przeprowadził się do Palermo.

 

Wyjaśnił: „Opiekuję się uczniami w pełni, także sprawdzając ich zeszyty„. Zeszyt uważa za „serce dydaktyki„. Dziecko – zaznaczył – nie rozwinie się, jeśli nie będzie miało wewnętrznego spokoju„.

 

Dziennik „La Stampa” odnotowuje, że Gabriele Camelo jest obecnie najbardziej wychwalanym nauczycielem. Przytacza jego słowa: „Być może moje wiadomości dla uczniów szczególnie poruszają, bo zaspokajają potrzeby emocjonalne. To , co piszę chciałbym i ja czytać, kiedy byłem dzieckiem„.

 

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/Zostaw odpowiedź