Tradycyjnie – nie z oficjalnej strony ministerstwa, a na fanpage MEiN dowiadujemy się o aktywności ministra Czarnka. Dziś zamieszczono tam ilustrowany materiał informujący o kolejnej odwiedzonej przez niego szkole – Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim:

 

Foto: www.facebook.com/ministerstwo.edukacji.nauki

 

 

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim. Absolwenci tej szkoły biorą udział i zdobywają medale w największych konkursach branżowych na świecie – WorldSkills oraz EuroSkills.*

 

Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim wdraża innowacje i prowadzi szeroką współpracę ze środowiskiem lokalnym oraz pracodawcami. Dzięki temu uczniowie mogą sprawdzić się w warunkach pracy o najwyższym standardzie.

 

Zainteresowanie szkolnictwem zawodowym będzie rosło. Będzie bardziej nowoczesne, jeśli będzie jeszcze lepiej przygotowywało uczniów do zawodu. Na to stawiamy. Gratuluję tej szkoły, tego otoczenia i tych inwestycji, które zostały tutaj poczynione – mówił minister Czarnek.

 

 

Źródło: www.facebook.com/ministerstwo.edukacji.nauki

 

 

*Oto co o owych suksesach w branżowych konkursach na świecie (nb. konkurs EuroSkills jest to europejska wersja konkursu WorldSkills) odnalazł Googl:

 

>Sukces Lubuszan na olimpiadzie umiejętności zawodowych – EuroSkills 2018 – TUTAJ

 

>Najlepsi kucharze są z Gorzowa – TUTAJ

 

 

x           x           x

 

 

Więcej o tej wizycie można dowiedzieć się na „Portalu Samorządowym” z materiału zatytułowanego „Czarnek: niskie bezrobocie sprzyja rozwojowi szkolnictwa zawodowego”. Oto jego fragment i zamieszone tam zdjęcie:

 

 

Foto: Lech Muszyński/PAP[www.portalsamorzadowy.pl]

 

 

[…] Minister w piątek przebywa z wizytą w woj. lubuskim. Rano przyjechał do Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp., gdzie obejrzał placówkę i wziął udział w spotkaniu z dyrektorami lubuskich szkół zawodowych. Potem odwiedził Akademię im. Jakuba z Paradyża, gdzie zapoznał się z możliwościami i z problemami uczelni.

 

Na konferencji prasowej w akademickiej bibliotece szef resortu edukacji i nauki mówił, że szkolnictwo zawodowe rozwija się w woj. lubuskim dynamicznej niż średnia w kraju, a sam Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie jest tego znakomitym przykładem.

 

O ile w kraju, jeśli dobrze pamiętam, mamy 55 proc. uczniów, którzy decydują się na kształcenie w szkołach zawodowych, o tyle tu woj. lubuskim ten procent jest wyższy – 34 proc. w liceach ogólnokształcących, a ponad 60 proc. właśnie w szkołach zawodowych – i to cieszy, bo to pokazuje, że podnosimy szkolnictwo zawodowe z pewnej zapaści, do której doprowadziliśmy je jeszcze 20-25 lat temu. Szkolnictwo zawodowe jest rzeczywiście priorytetem, jest wiele pomysłów na rozwój tego szkolnictwa” – powiedział minister Czarnek.

 

Minister mówił, że na rozwój szkolnictwa zawodowego wpływ ma kilka czynników. Sprzyja temu m.in. rekordowo niskie bezrobocie i sytuacja na rynku pracy, który stał się rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Dodał, że od 2015 r. ta forma kształcenia jest mocno promowana, powstają szkoły branżowe, gdyż jest duże zapotrzebowanie na fachowców różnych branż. […]

 

 

 

Cały artykuł „Czarnek: niskie bezrobocie sprzyja rozwojowi szkolnictwa zawodowego” – TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

 

 

x           x           x

 

 

P.s.

 

Już po zredagowaniu powyższego materiału zorientowaliśmy się, że minister Czarnek nie poprzestał dziś na jednej wizycie, a odwiedził jeszcze Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Różankach. Z obowiązku obserwatora informujemy o tym, zamieszczając post z fanpage MEiN:

 

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Różankach. Szkoła wdraża innowacyjne programy nauczania informatyki, np. programowanie robotów.

 

 

Źródło: www.facebook.com/ministerstwo.edukacji.naukiZostaw odpowiedź