Pedagodzy wyjdą na ulicę” – informuje na pierwszej stronie „Gazeta Wyborcza” w jej łódzkim dodatku. Jednak nie jest to tym razem zapowiedź nauczycielskich demonstracji, a informacja o inicjatywie władz miasta, dotyczącej działań profilaktycznych, adresowanych do dzieci ze środowisk zagrożonych, w tym –  żyjących w obszarze ewidentnej biedy. Oto fragment tego artykułu, który w wersji elektronicznej nosi tytuł „Pedagog potrzebny na ulicy. Ma pomóc biednym dzieciom”:

 

Łódzka bieda ma twarz dziecka – alarmują socjologowie. Przybywa dzieci, którym w domach jest tak źle, że uciekają z nich na ulice. – Tam nie pomaga im nikt i to trzeba zmienić. Chcemy wysłać im na ratunek pedagogów ulicy – mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

 

 

Dalej z tekstu, którego autorką jest red. Agnieszka Urasińska, czytelnicy dowiadują się, że to nie przypadek, iż to właśnie Łódź podejmuje ten problem. Jest to, m.in. efekt prowadzonych od lat przez prof. Wielisławę Warzywodę-Kruszyńską – dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego – badań nad enklawami łódzkiej biedy. Dziennikarka przywołuje wartą zacytowania wypowiedź pani profesor:

 

W czasie badań nieoczekiwanie okazało się, że w Łodzi więcej biedy jest wśród dzieci niż wśród osób dorosłych czy ludzi starszych – mówi. – Punktem wyjścia w ocenie biedy są dochody rodziców, ale nie jest to czynnik rozstrzygający. Te dzieci nie czują się kochane, nie są przytulane, mieszkają w bardzo złych warunkach. Z biednych dzieci wyrosną biedni dorośli i urodzą kolejne dzieci. I problem będzie narastał. Dlatego tak ważne jest, aby pomoc kierować już do najmłodszych, zaproponować im alternatywę dla ulicy i patologii, pokazać, że można się uczyć czy osiągać sukcesy w sporcie. Wierzę, że pedagog ulicy to dobre rozwiązanie.

 

 

Cały artykuł Pedagog potrzebny na ulicy. Ma pomóc biednym dzieciom  TUTAJ

 

 

Źródło:www.lodz.gazeta.pl/lodz/

 

 

Oto publikacje, informujące o wkładzie prof.. Wielisławy Warzywody-Kruszyńskiej w diagnozę łódzkiej biedy:

 

Tygodnik Powszechny: Na marginesie (wywiad z prof. W. Warzywodą-Kruszyńską)

 

Tomasz Ponikło: Dlaczego musimy przeciwdziałać biedzie wśród dzieci?

 

Unia uznała za priorytet przeciwdziałanie i ograniczenie biedy wśród dzieci, temu służy Rok Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu – mówi prof. Wielisława Warzywoda-Kruszyńska, wskazując, że:

1. dzieci nie można obciążyć winą za to, że żyją w biedzie;

2. w sytuacji starzenia się społeczeństwa, nie można sobie pozwalać na niewykorzystanie potencjału zakumulowanego w każdym dziecku;

3. los nas jako pojedynczych ludzi oraz społeczeństwa jako całości zależy od dzieci.

 

Cały wywiad  TUTAJ

 

 

Poza tym warto przeczytać:

 

Portal dzieciwlodzi.pl: Biedne dziecko muru głową nie przebije – TUTAJ

 

Prof. dr hab. Wielisława Warzywoda – Kruszyńska, Zjawisko biedy dzieci a zagrożenie wykluczeniem społecznym w przyszłości. Mapa biedy – rozmieszczenie i zakres biedy wśród dzieci na terenie województwa łódzkiegoTUTAJKomentarze niedostępne