Prezydent wraz z małżonką odwiedził krakowskie II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego. Wziął tam udział w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej hrabiemu Janowi Szembekowi, polskiemu dyplomacie okresu międzywojennego, który był absolwentem tego liceum.

 

Prezydent w II LO w Krakowie

Foto:www.krakow.pl/aktualnosci/

 

Andrzej Duda, który w latach 1987–91 był uczniem klasy humanistycznej tego liceum, powiedział, że to ważne wydarzenie o charakterze politycznym. – Jeżeli mówimy o polityce historycznej, to mówimy o tym właśnie, że ona przede wszystkim musi być skierowana do polskiej młodzieży – podkreślił.

 

Jak dodał, jest bardzo dumny z tego, że w szkole, którą ukończył, pamięć historyczna, wynikająca z długiej historii szkoły, jest tak starannie pielęgnowana. Zwrócił uwagę, że tablica ku czci hrabiego Szembeka to nie jest pierwsza tablica upamiętniająca wielkiego absolwenta II LO.[…]

 

Zdaniem prezydenta jest niezwykle ważne, że takie tablice są odsłaniane, że młodzież uczestniczy w uroczystościach, że jest dumna z uczęszczania do szkoły o wielkiej tradycji.[…]

 

W tej Rzeczpospolitej, którą chcemy naprawiać, o czym mówię wszędzie, chciałbym, żeby we wszystkich szkołach pamiętano o wybitnych absolwentach, którzy mogą stanowić przykład dla uczniów, którzy mogą stawać się wzorcem i postaw i realizacji ambicji. Niech te procesy wzmacniają się w całej Polsce, niech polityka historyczna w II LO trwa – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

 

Pierwsza Dama od października 1998 r. do 2015 roku pracowała w II Liceum Ogólnokształcącym jako nauczycielka języka niemieckiego.

 

 

Źródło: www.prezydent.plZostaw odpowiedź