W miniony piątek i sobotę, 30 i 31 maja, w zacisznym ośrodku „Prząśniczka” w łódzkim Arturówku odbył się Ogólnopolski Zlot Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów. Organizatorem zlotu był kwartalnik  IT w Edukacji, wydawany przez wrocławską spółkę PRESSCOM.

 

Sala

 

Była to impreza warta odnotowania z racji niezwykle wartościowego założenia, jakie legło u podstaw jej koncepcji: spotkanie w jednym miejscu i czasie elity polskich nauczycieli-innowatorów z firmami, które dostarczają im swych produktów, umożliwiających te innowacje. Zgodnie z taką koncepcją ułożono także program, w którym nad wykładami przeważały warsztaty, i gdzie prowadzącymi je byli zarówno wybitni nauczyciele, mający niekwestionowany dorobek w wykorzystywaniu technologii IT dla doskonalenia oferty edukacyjnej swych szkół, jak i przedstawiciele wydawców pomocy i producentów oprogramowania dla szkół.

 

 

???????????????????????????????

Jacek Ścibor

 

Przybyłych na zlot ponad 160-u nauczycieli, nie tylko informatyki, lecz w zasadzie wszystkich przedmiotów nauczanych w szkołach, administratorów szkolnych sieci i opiekunów pracowni komputerowych, a także dyrektorów szkół, odpowiedzialnych za infrastrukturę IT powitał Jacek Ścibor – redaktor naczelny „IT w Edukacji” Z niewątpliwym wdziękiem i bezpretensjonalnie pełnił obowiązki gospodarza przez cały czas trwania zlotu.

 

 

Pierwszym wykładowcą, śmiało można powiedzieć – „gwiazdą pierwszej wielkości” w gronie prelegentów był prof. Lech Mankiewicz – astrofizyk, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i prezes fundacji Edukacja dla Przyszłości. Jak napisali o nim organizatorzy – „adwokat języka polskiego w KhanAcademy. SuperBelfer i Przyjaciel Szkoły. Nie wie, że zmiany w publicznej edukacji sa niemożliwe i dlatego całym sercem marzy o mądrej szkole”.

 

???????????????????????????????

 

Jego bogato ilustrowane przykładami  ”z sieci” wystąpienie, bardziej gawęda wybitnego popularyzatora wiedzy, niż wykład, nosiło tytuł ”Mądrzenie o mądrej szkole”. Nie zabrakło w niej odwołań do początków Khan Academy, refleksji o roli środowiska profesorskiego w modernizowaniu polskiej edukacji (Jedną rzecz, którą trzeba koniecznie wprowadzić, to przestać słuchać profesorów. Bo profesor ma taki zwyczaj, że przychodzi do pani minister i mówi, że on wie co trzeba zrobić. W związku z tym najlepiej by było, aby wszystkie szkoły w Polsce robiły tak jak on wymyślił.) Jednak najlepiej istotę tego wystąpienia określił sam mówca: „Moim zadaniem nie jest zachęcanie Państwa do jakiegoś konkretnego narzędzia. […} Moim zadaniem jest zachęcanie Państwa, żeby otworzyć głowy, odważyć się pomyśleć i wybierać sobie to, co najbardziej pasuje Państwu, a przede wszystkim Państwa uczniom”.

 

???????????????????????????????

Tomasz Babicz

 

Kolejnym był wykład „Wprowadzanie innowacji w podnoszeniu jakości edukacji”, który wygłosił przedstawiciel firmy LIBRUSTomasz Babicz. Zaprezentował on bogatą ofertę oprogramowania dla szkół, oferowana przez tę firmie, podkreślając potrzebę i konieczność integrowania wszystkich szkolnych systemów: arkusza organizacyjnego, e-dziennika,  e-sekratariatu, e-świadectwa i innych.

 

???????????????????????????????

Karolina Musielak

 

Następną prelegentką była Karolina Musielak, która wygłosiła informację, zatytułowaną „Odwracanie edukacji- nowoczesne podejście do procesu kształcenia przy użyciu narzędzi EduGambit”.  Tymi narzędziami są produkty firmy, pozwalające pracować metodą projektów, a także wykorzystywać w szkole e-learning,

 

Po przerwie uczestnicy podzieleni na 4 grupy, rozpoczęli pierwszy, przedpołudniowy blok warsztatów. W tej samej formule prace zlotu toczyły się po obiedzie. Szczegółowy wykaz tematów poszczególnych zajęć do wglądu w Harmonogramie Zlotu.

 

 FOTORELACJA Z WARSZTATÓW

 

???????????????????????????????

Warsztat 1.

 

???????????????????????????????

Warsztat 2.

 

???????????????????????????????

Warsztat 3.

 

???????????????????????????????

Warsztat 4.

 

Wieczór zagospodarowano zlotowiczom kolacją – jakże by inaczej – przy ognisku i grillu, a następnie licznymi konkursami, grami terenowymi (z wykorzystaniem IT) i kącikiem gier Commodore 64.

 

 

Tekst i zdjęcia

Włodzisław Kuzitowicz



Komentarze niedostępne