Dziś ostatni raz przed feriami zimowymi byli w szkole uczniowie Łodzi i województwa łódzkiego. Obok nich w dniach od 20 stycznia do 02 lutego 2014 r. ferie zimowe będą mieli uczniowie z województw: lubelskiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Oto co dla łódzkich uczniów przygotowały władze miasta i inni organizatorzy czasu wolnego:

 

Najmłodsi łodzianie, którzy czas ferii zimowych będą spędzać w mieście, nie muszą się nudzić. Na organizację wypoczynku w czasie przerwy międzysemestralnej miasto przeznacza ponad 300 tys. złotych. Bogaty zestaw różnego typu atrakcji przygotowano w ponad 100 miejscach Łodzi. – Serdecznie zapraszam do zapoznania się z całą ofertą dla dzieci i młodzieży przygotowaną w Łodzi na czas ferii zimowych – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

 

Zajęcia i półkolonie dofinansowane przez miasto zorganizuje 21 organizacji pozarządowych, 17 szkół i 4 placówki pracy pozaszkolnej. – One zostały wybrane w taki sposób, aby w każdej części miasta znalazło się kilka placówek oświatowych i kilka organizacji pozarządowych – podkreślała Beata Jachimczak, dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ. Zajęcia są bezpłatne, dzieci otrzymują posiłki. Mogą jednak pojawić się drobne opłaty związane na przykład z wycieczkami i związaną z nimi koniecznością zakupu biletów.

 

Dzieci będą miały zapewnione m.in. zajęcia od poniedziałku do piątku, zabawy integracyjne, sportowe, artystyczne, muzyczne, kulinarne, komputerowe, warsztaty plastyczne, teatralne, kuglarskie, taneczne, sztuki cyrkowej, wyjścia do kina, teatru, na lodowisko, do groty solnej, na pływalnie, do muzeum, do zoo czy planetarium, a także zajęcia z muzykoterapii, arteterapii, dogoterapii, nauka tańca nowoczesnego, a nawet naukę jazdy na łyżwach. Niektórzy organizatorzy zaplanowali także wyjazdy poza Łódź np. do Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie i na Górę Kamieńsk.

 

Przez cały okres ferii dzieci i młodzież szkolna do 16 roku życia będą mogły wejść do Wodnego Raju i na lodowiska za 2 zł oraz bezpłatnie do zoo i palmiarni.

 

Dodatkowo domy kultury, ośrodki sztuki, teatry, muzea proponują szereg warsztatów. Są to na przykład: zajęcia teatralne, taneczne, cyrkowe, kulinarne, lalkarskie, projekcje filmów.

 

Feryjną ofertę przygotowały także spółki i instytucje miejskie. Można się wybrać na przykład na: „Tropikalne Ferie na Fali” albo wycieczki po lotnisku pod hasłem „Poznaj tajemnice lotniska!”. Palmiarnia ogrodu botanicznego zaprasza natomiast do zwiedzania kolekcji roślin egzotycznych oraz na warsztaty, a łódzcy strażnicy na „Bezpieczne ferie ze Strażą Miejską”.

 

Zielona Łódź organizuje 1 lutego „Śledź Winter Games” w Parku Staromiejskim. Będzie to impreza plenerowa z pokazami sportów zimowych (łyżwiarstwo, curling, hokej, narciarstwo).

 

O feriach nie zapomniano też w placówkach wsparcia dziennego, świetlicach środowiskowych oraz w MOPS. Dzięki ofercie tych placówek dzieci będą mogły w wielu różnych atrakcjach wśród których są na przykład: bal przebierańców, ścianka wspinaczkowa, figloraj, wycieczki po Łodzi, gry i zabawy świetlicowe, zajęcia kulinarne i tematyczne (plastyczne, fotograficzne, przyrodnicze, historyczne i inne). Uczestnicy zajęć zwykle otrzymują jeden posiłek, a czasami również słodkie przekąski.

 

Także kluby sportowe przygotowały dużo ciekawych propozycji, często, jak to w sporcie bywa, wiążą się one ze sportową rywalizacją. Młodych sportowców zachęcamy zatem do udziału w: dniach sportu, zawodach, turniejach, otwartych treningach, konkursach, ogólnodostępnych zajęciach sportowych, zgrupowaniach oraz półkoloniach.

 

Wolny czas warto wykorzystać aktywnie, nawet wtedy, gdy nie wyjeżdża się na zimowisko za miastem. Szczegółowa lista organizatorów półkolonii i programy zajęć znajdują się na stronie www.uml.lodz.pl Można do nich dotrzeć klikając baner „Ferie 2014”.

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 

Terminy ferii zimowych 2014 w całym kraju  TUTAJKomentarze niedostępne