Foto: Grzegorz Gałasiński[www.expressilustrowany.pl]

 

 

Foto: Jacek Szabela

 

 

Wczoraj (8 listopada 2022 r.) w Aulli im. A. Sołtana na Politechnice Łódzkiej odbyła się niecodzienna uroczystość, podczas której wręczano krzyże zasługi, medale i odznaki dla pracowników uczelni Ogółem odznaczono i wyróżniono 279 osób.

 

Odznaczenia państwowe i medale za długoletnią służbę wręczyli Wojewoda Łódzki – dr Tobiasz Bocheński: 83 osoby otrzymały medal złoty, 80 – srebrny oraz 85 – brązowy. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymało 18 osób z rąk Kuratora Łódzkiego – Waldemara Flajszera.

 

Odznaki „Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej wręczył JM Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik. Otrzymało je sześciu pracowników uczelni oraz cztery osoby spoza PŁ.

 

x           x           x

 

Czytający ten tekst zastanawiają się zapewne od kiedy „Obserwatorium Edukacji” interesuje się takimi okolicznościowymi wydarzeniami na PŁ. Otóż jest tego przyczyna, i do tego mająca swe korzenie w biografii redaktora OE.

 

Jedną z owych czterech osób spoza grona pracowników PŁ, którym wczoraj rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik wręczył odznakę „Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej był  dr. Janusz Grębowicz – łodzianin, który od kilkudziesięciu lat mieszka w USA i od dawna jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Houston-Downtown w Texasie. Dodatkowym „smaczkiem” tego wyróżnienia jest fakt, że dr Grębowicz nie studiował na PŁ (ukończył fizykę na UŁ), ani tam nie pracował… [Minibiogram dr J. Grębowicza  –  TUTAJ ]

 

A ów dr Janusz Grębowicz jest absolwentem XVIII LO im. J. Śnideckiego w Łodzi – matura 1963, czyli w roku, w którym w tym samym liceum maturę zrobił piszący te słowa.  Janusz, to mój kolega z klasy, który wtedy należał do – utworzonej przeze mnie – „grupy samopomocy koleżeńskiej”, która to ekipa znakomicie przyczyniła się do tego, że dałem radę – mimo faktu iż uczniem tej szkoły zostałem na 16 miesięcy przed maturą – po przeniesieniu się z „BUDOWLANKI”.

 

A poza tym warto, aby dzisiejsi nauczyciele i uczniowie „Osiemnastki” wiedzieli, że szkoła ma takiego absolwenta….

 

Obiecujemy, ze przy następnej wizycie prof. Grębowicza w Łodzi przeprowadzimy z nim wywiad, w którym „odpytamy” Go ze szczegółów Jego kariery zawodowej….

 

Oto kilka zdjęć, dokumentujących  wczorajszą obecność dr. Janusza Grębowicza na uroczystości wręczania medali, odznaczeń i wyróżnień na PŁ:

 

 Foto: Jacek Szabela

 

JM Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik wręcza Doktorowi Januszowi Grębowiczowi  odznakę „Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej

 

 

Foto: Jacek Szabela

 

Dr Janusz Gr Dębowicz, prof. Uniwersytetu Houston-Downtow, przemawia po wręczeniu odznaczenia.

 

 

 

 

Na podstawie pozyskanych materiałów

opracował Włodzisław Kuzitowicz

 Zostaw odpowiedź