Foto1:Krzysztof Białoskórski [www.sejm.gov.pl]

 

Dzisiaj odbyła się XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

 

Oto fragmenty relacji z portalu ONET:

 

Zakończyła się XXIV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. W jej trakcie młodzi „posłowie” kilkukrotnie prowokowali zgromadzonych swoimi wyraźnie politycznymi wystąpieniami. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który współprowadził obrady, wyłączał mikrofon ze względu na upływ czasu wypowiedzi.

 

Młodzież debatowała nad przygotowanym przez siebie projektem uchwały dotyczącym popularyzacji wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny posłów pierwszego Sejmu Niepodległej Polski.

 

Dyskusja poświęcona historii nie spodobała się Mikołajowi Twarogowi. W jego ocenie „chwalebne symbole krwi zmieniają się w elementy ozdobne osiłków, z kultem mięśni”. – Występuję tu, jako Polak, według którego zbytnie oglądanie się za siebie, może przysłonić nam wizję jutra – powiedział. W dalszej części wystąpienia wyraził pogląd, że „obecny rząd chce zmieniać historię i ubrać ją w ładne koszulki ze swoimi twarzami na piersi„, a „nasze dzieci będą budować pomniki posłom PiS”.

 

W ocenie Filipa Jastrzębskiegow setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w kraju dzieją się rzeczy nienormalne„. Jego zdaniem odwołanie Sejmu Dzieci i Młodzieży w czerwcu i przeniesienie go na wrzesień to „tylko jeden przykład nieudolności rządów Prawa i Sprawiedliwości”. – Deforma edukacji, przez którą mamy więcej problemów niż pożytku. Upolitycznianie czego się da – Trybunał Konstytucyjny, publiczna telewizja TVP, Krajowa Rada Sądownictwa i wreszcie Sąd Najwyższy – wyliczał. Pytał też, „dlaczego PiS boi się konstytucji?„. […]

[źródło: www.wiadomosci.onet.pl]

Oto fragmenty relacji, przytoczonych ze strony portalu TVN24

 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości dzieją się w tym kraju rzeczy nienormalne – mówił Filip Jastrzębski, […] Według młodego posła, „to tylko jeden z elementów nieudolnych rządów Prawa i Sprawiedliwości”. – Często budynek Sejmu był ogradzany barierkami, bo PiS po prostu bał się obywateli. Idźmy dalej: deforma edukacji, przez którą mamy więcej szkody niż pożytku, upolitycznianie czego się da: Trybunał Konstytucyjny, publiczna telewizja TVP, Krajowa Rada Sądownictwa i wreszcie Sąd Najwyższy. Sąd Najwyższy, z którego chcą wyrzucić pierwszego prezesa, profesor Małgorzatę Gersdorf, której konstytucja zapewnia nieprzerwaną, sześcioletnią kadencję, która mija w 2020 roku – mówił. […]

 

Więcej (w tym plik wideo fragmentu wystąpienia Filipa Jastrzębskiego)   –   TUTAJ

 

Źródło: www.tvn24.pl

 

 

 

A tak relacjonowano to wydarzenie na oficjalnej stronie Sejmu:

 

 

[…] Sesję rozpoczęły wystąpienia rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, Mateusza Szpytmy, zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Beaty Jancarz-Łanczkowskiej z Ośrodka Rozwoju Edukacji. Następnie na pytania młodych uczestników wydarzenia odpowiadał podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć.

 

Kolejnym punktem była dyskusja o projekcie uchwały. Naszym zadaniem, jako posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży i Polaków, jest opowiadać o czynach naszych przodków. Nie zapominajmy o ważnych postaciach i ich dokonaniach. Nie zapominajmy, że to właśnie dzięki nim mamy możliwość przemawiać tu jako Polacy i ludzie wolnimówiła Aneta Sijka. Z kolei według Laury Wrońskiej demokracja wymaga silnej współpracy niezależnie od światopoglądu. – Mając na uwadze dwa ostatnie stulecia, możemy potraktować niepodległość jako dar losu. Z historii wydobywajmy przestrogi, inspiracje i odwagę. Nie wykluczamy krytyki błędów, ale to od nas zależy siła Rzeczypospolitej – powiedziała uczestniczka sesji. Jakub Wesołowski przywołał słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. – Dziś stajemy przed niełatwym zadaniem bycia patriotami. Każdego dnia pamiętajmy, że jesteśmy Polakami i Europejczykami. Nie zapominajmy o dziedzictwie naszych przodków – zaznaczył.

 

Foto 2:Krzysztof Białoskórsk [www.sejm.gov.pl]

 

Po zakończeniu dyskusji uczestnicy sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w głosowaniu zdecydowali o przyjęciu uchwały w sprawie spopularyzowania wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny pierwszych posłów Niepodległej.

 

Wcześniej młodzież miała możliwość spotkania i rozmowy z posłami klubów parlamentarnych w Sali Kolumnowej. Przewodniczący obradom spotkali się także z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

 

Cały komunikat „Nie zapominajmy o dziedzictwie naszych przodków. XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży   –   relacja – TUTAJ

 

 

Źródło:www.sejm.gov.plZostaw odpowiedź