kolodziejczyk

Foto: www.google.pl

 

Znany już Sz. Czytelnikom autor – Witold Kołodziejczyk – zamieścił dziś na swoim blogu dedykowanym liderom edukacji przyszłości obszerny jak na standardy blogowych postów artykuł zatytułowany „O lepszą edukację, czyli o krytyce szkoły”. Oto jego początek:

 

 

Quiz dla tych, którzy śledzą z uwagą zmiany w polskiej szkole. Jeden z dzienników jeszcze w sierpniu twierdził, że nadchodzi najgorszy rok dla szkoły i czekają ją mroczne czasy. Może rzeczywiście miał rację, bo znaki nadejścia edukacyjnego tsunami pojawiają się nie od roku, ale od wielu już lat. Są ignorowane, niedostrzegane i bagatelizowane. Naiwnością jest wierzyć, że minione lata to jedynie sukcesy uczniów w międzynarodowych badaniach? Czy rzeczywiście szkoła nie potrzebuje zmiany i wystarczy już tylko spokój?

 

Pytanie. Kto, gdzie, kiedy mówił i pisał krytycznie o tym, co dzieje w naszych szkołach? Było ich wielu – to dziennikarze, nauczyciele, akademicy, rodzice i spontanicznie organizowane na portalach grupy społeczne. Ich autorzy przez ostatnie lata nie tylko pisali, ale nawet nawoływali do symbolicznych przewrotów kopernikańskich w szkolnych klasach, opisując jednocześnie absurdy naszej edukacji. Mówiono o końcu szkoły, a przynajmniej o końcu kultury uczenia i spustoszeniu, jakie niesie ze sobą mobilna technologia w zakresie wychowania pokolenia nastolatków i braku u nich odpowiednich cech charakteru. Byli też tacy, którzy dostrzegając potrzebę transformacji, wskazywali na siłę, jaka tkwi w nowych technologiach. Tytuły tygodników i dzienników krzyczały:

 

   >  Szkoło nie dręcz. Program szkoły stał się imperium absurdu

    > Szkoła umarła. Nie da się zreformować, trzeba ją zamknąć

    > Koniec kultury uczenia

    > Koniec szkoły ery kredy

    > Szkoła szkodzi na mózg

    > Zbrodnia przeciw dzieciom. Szkoła krzywdzi dzieci[…]

 

 

To tylko nieliczne krytyczne wypowiedzi o edukacji. Dzisiejsza, pełna emocji krytyka szkoły, nie dotyczy zasad, wedle których powstała, lecz efektów codziennej praktyki nauczycielskiej, polityki MEN i państwa. […]

 

Cały artykuł  –  TUTAJ

 

 

Źródlo:www.edukacjaprzyszlosci.blogspot.comZostaw odpowiedź