Foto: www.google.pl

Minister Anna Zaleska. Czy te oczy mogą kłamać? Chyba…

 

 

Dziś polecamy lekturę tekstu, zamieszczonego na stronie <Obywatela Dla Edukacji>, zatytułowanego „Pani Minister (znowu) kłamie”. Rzecz dotyczy występu minister Zalewskiej w programie redaktora Pospieszalskiego „Warto rozmawiać”. Dla zachęty – początek tego artykułu Zofii Grudzińskiej –  ekspertki ruchu społecznego „Obywatele dla edukacji”:

 

 

W czwartek 12 stycznia redaktor Pospieszalski już po raz drugi w okresie zaledwie dwóch miesięcy poświęcił swój program „Warto rozmawiać” tematowi edukacji. W poprzednim wydaniu gościł wiceminister Kopeć, tym razem obecnością zaszczyciła sama pani Zalewska, by widzom jasno wyłożyć błędy, jakich dopuszczają się krytycy edukacyjnej „deformy”. Niestety specjalistką od błędów okazała się właśnie minister Zalewska. Jeżeli (to) nie celowa propaganda, tylko zwykła ignorancja, to biada krajowi, który ma takich ministrów. Bowiem:

 

1) Już w pierwszym zdaniu p. Zalewska mówi, że teraz będą szkoły zawodowe, „których nie ma” (??) i że „każda szkoła podstawowa w dowolnym miejscu Polski będzie taką samą szkoła, z tymi samymi możliwościami”. Czyżby w dawnym systemie nie było szkół podstawowych o lepszej czy gorszej opinii? Były, doskonale to pamiętamy. A w jaki sposób zamiana reorganizacja systemu ma odczarować rzeczywistość i spowodować, że wszyscy będą równi? Nam to obiecywali komuniści.

 

2) Kolejne zdanie i kolejna wpadka: mamy „gimnazjum czteroletnie i półtoraroczny kurs przygotowujący do matury”. Pani minister! Obejmując urząd, powinna się pani była zapoznać ze strukturą systemu oświaty: sześcioletni cykl nauczania ponadpodstawowego, z obszernym, czteroletnim programem kształcenia ogólnego i dwuletnim okresem, w którym uczeń ma możliwość sam kształtować profil nauczania – ten przywilej wybierania jest zdobyczą nowoczesnej edukacji i triumfuje na całym świecie. Nie pojmuję, cóż jest takiego złego w powtarzanym jak mantra oskarżeniu, ze „licea przygotowują do matury”. A do czego mają przygotować? Do konkursu piękności? […]

 

Cały tekst „Pani Minister (znowu) kłamie”  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.obywateledlaedukacji.org

 Zostaw odpowiedź