Foto: www.facebook.com/julianpiotr.sawinski

 

 

Wszystkim zabieganym, od rana do nocy zajętym mniej lub bardziej ważnymi sprawami, dedykujemy lekturę dzisiejszego tekstu „Po co nam wyciszenie i cisza?”, którego autorem jest dr Julian Piotr Sawiński, nauczyciel konsultant w koszalińskim Centrum Edukacji Nauczycieli. Oto początek tego artykułu:

 

Cisza jest przeciwieństwem gwaru, hałasu i braku spokoju. Niezbyt pasuje do szkolnej atmosfery i pracy. Czy ma ona jakiś związek z uczeniem się, edukacją i szkołą oraz z kondycją ucznia? Warto zrozumieć jest znaczenie i sposoby wyciszenia się, aby usłyszeć własne myśli i odnaleźć wewnętrzny spokój.

 

Czytanie czy mówienie o znaczeniu ciszy i potrzebie wyciszenia w obecnych czasach (dynamicznych, hałaśliwych zmiennych) pachnie trochę podejrzanie, dziwacznie, ale nabiera wagi i znaczenia. W czasach szybkiego tempa życia, rosnącej agresji, brutalności, chaosu wartości, ignorancji i mowy nienawiści oraz powszechności hałasu – cisza staje się sposobem na odzyskanie równowagi i spokoju ducha. Tego potrzebuje ludzki mózg.

 

Ciągły pośpiech i napięcia

Cyfrowa epoka to życie w ciągłym pośpiechu, często w hałasie, stresie i napięciu. To zalew milionem przeróżnych informacji, w tym często określanych jako postprawda. To także zagłuszanie naszych myśli i własnych opinii przez telewizję, radio, Internet informacjami i muzyką pełną bylejakości, ale także nieustanne zatopienie w telefonach komórkowych, Internecie i tabletach itp. Znamy to. Dokąd to prowadzi człowieka? A paradoksalne jest w tym to, że niektórzy wierzą, że wszyscy uczniowie lubią uczą się w hałaśliwych grupach. Ja także nie.

 

Chwil ciszy i wyciszenia potrzebuje każdy. Bo ludzki mózg potrzebuje nie tylko aktywności i koncentracji, ale też wyciszenia, relaksu i okresów ciszy oraz snu. […]

 

Cały artykuł   –   TUTAJ

 

Źródło: www.edunews.pl

 

 

Tego samego autora:

 

Konektywizm, czyli rewolucja w uczeniu się?

 

Dobra zmiana wymaga optymizmu

 

Jak dziś rozmawiać o bohaterach?

 

 

Foto: www. edukacjaidialog.pl/ (fot. Adam Paczkowski)

 

Podziw i refleksja: Julian Piotr Sawiński na wernisażu w „Galerii Centrum” w CEN w Koszalinie

 

 

Notatka o autorze:

Dr Julian Piotr Sawiński,Nauczyciel dyplomowany biologii i geografii, doktor nauk przyrodniczych, dydaktyk biologii, konsultant CEN w Koszalinie ds. informacji i innowacji pedagogicznych. Redaktor naczelny „Nauczycielskiej Edukacji”. Nauczyciel Roku 1995 „Fundacji Innowacja” w Warszawie. Rzeczoznawca MEN ds. recenzowania podręczników i pomocniczych środków dydaktycznych do biologii i przyrody, egzaminator OKE z biologii, trener grupy 600 programu „Ocenianie w Nowej szkole”. Organizator różnych kursów i warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli. Autor ponad 850 publikacji edukacyjnych nt. edukacji i innowacji. Kierunkowe zainteresowania: ornitolog. [Źródło: www.edukacjaidialog.pl]



Zostaw odpowiedź