Z apelem o zabezpieczenie w budżecie Miasta Łodzi na 2014 rok środków na właściwe przygotowanie łódzkich szkół do przyjęcia sześciolatków zwróciła się do Prezydenta Miasta Łodzi Komisja Edukacji Rady Miejskiej. Za przyjęciem stanowiska głosowali wszyscy obecni na sali radni. Inicjatorami przyjęcia stanowiska były radne Małgorzata Niewiadomska-Cudak i Ewa Majchrzak. […]

 

Działania te muszą uwzględniać potrzeby i bezpieczeństwo najmłodszych uczniów. – wyjaśnia radna E. Majchrzak. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że należy wziąć pod uwagę zalecenia co do realizacji podstawy programowej, zgodnie z którymi sale powinny zostać tak urządzone, by był w nich kącik zabaw. Środki finansowe potrzebne są na dostosowanie szkół na potrzeby sześciolatków zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i organizacyjnym – uważa radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Komisji. Radna Cudak przypomniała o raporcie Sanepidu, który wskazuje na zły stan sanitarny w łódzkich szkołach.  W 60 z 87 szkół podstawowych stwierdzono zły stan sanitarno-techniczny – mówi M. Niewiadomska-Cudak.

 

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski wyjaśnił, że „to zupełnie inna sprawa i stanowi ona zaległości z kilkunastu lat„. Wiceprezydent, odpowiadając na pytanie radnego Tomasza Kacprzaka, potwierdził, że przed 1 września 2014 roku w każdej szkole podstawowej w Łodzi będą funkcjonować place zabaw i sale lub kąciki zabaw.

 

Radny T. Kacprzak dopytywał też o dostosowanie toalet do wzrostu sześciolatków. Dyrektor Wydziału Edukacji Beata Jachimczak odparła, że sanitariaty są sukcesywnie remontowane i w każdej szkole będzie przynajmniej jedna toaleta dostosowana do tak małych uczniów.

 

Wiceprzewodnicząca Komisji Elżbieta Bartczak dopytywała, czy środki na przystosowanie szkół do przyjęcia sześciolatków zostały zabezpieczone w projekcie przyszłorocznego budżetu Miasta. Wiceprezydent K. Piątkowski zapewnił, że tak i dodał, że od 2010 roku Łódź przygotowuje się do realizacji nowelizacji ustawy, m.in. wykorzystując środki z programu „Radosna szkoła”. Dyrektor Wydziału Edukacji Beata Jachimczak uzupełniła, że w dodatkowy sprzęt wyposażono szkoły, które otwierały oddziały przedszkolne i placówki są gotowe do przyjęcia zarówno sześcio- jak i siedmiolatków.

 

Zawsze cieszymy się, gdy radni chcą nas wspierać i przeznaczać dodatkowe środki na szkolną infrastrukturę – podsumował przyjęte przez Komisję stanowisko wiceprezydent K. Piątkowski. Dyrektor B. Jachimczak dodała, że jest w stanie wydać na łódzką edukację każde środki, jakie Rada Miejska przeznaczy.

 

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 

 

Na ten temat także w programie Aktualności TV TOYAKomentarze niedostępne