Nasza dzisiejsza propozycja lektury jest dwuetapowa. Pierwszym tekstem, który polecamy jest komunikat Centrum Edukacji Obywatelskiej, zamieszczony we wtorek (6 lutego 2024r.) na jego fanpage:

 

 

Sytuacje przemocowe między uczniami należą do najtrudniejszych, z jakimi mierzą się w szkole nauczyciele i nauczycielki.

 

Jak na nie reagować? Każda taka sytuacja jest inna, nie ma więc jednego uniwersalnego narzędzia. Przyda się natomiast zestaw różnorodnych sposobów reagowania.

 

Zapraszamy na webinarium „Jak reagować na przemoc w klasie?”, podczas którego porozmawiamy m.in. o tym:

 

>jakie są przyczyny przemocy?

 

>jak odróżnić przemoc od konfliktu?

 

>jakie są rodzaje przemocy i jak ją rozpoznać?

 

>jak reagować na sytuacje przemocowe w klasie (np. wysłuchanie uczniów, diagnoza sytuacji, rozmowy z rodzicami)?

 

>kiedy warto i należy zwrócić się po pomoc do rodziców, psychologa lub pedagoga, dyrekcji, interwenta lub mediatora czy policji?

 

>jak stworzyć zespół interwencyjny i jak może przebiegać jego działanie?

 

 

Kiedy?   –  13 lutego (wtorek) w godzinach 19:00-20:30

 

 

Gdzie?    – zapisy  –  TUTAJ

 

 

Swoją wiedzą podzielą się:

 

 

Lucyna Bednarska – nauczycielka języka niemieckiego i informatyki oraz opiekunka samorządu uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie.

 

Hubert Czemierowski – psycholog i trener realizujący m.in. programy dotyczące przeciwdziałania agresji i przemocy; pracuje w liceum i jest rzecznikiem praw uczniów.

 

Jakub Mączyński – nauczyciel języka angielskiego z I Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu; rzecznik praw ucznia, interwent w programie RESQL. Laureat Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” przyznawanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

 

Partnerem webinarium jest Care.org  – inicjatywa finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i EOG w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej.

 

 

 

Źródło: www.facebook.com/fundacjaCEO/

 

 

 

Dla osób, pragnących dowiedzieć się o wynikach najnowszego badania sondażowego o zakresie zjawiska przemocy wobec dzieci w Polsce przygotowaliśmy link do obszernego raportu z badania, przeprowadzonego w 2023 roku przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

 

 

 

Oto tekst przedmowy Moniki Sajkowskiej:

 

 

 

 

Oto jeden z diagramów, obrazujących skalę problemu:

 

 

 

 

                                      Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce. 2023  – plik PDF  –  TUTAJ

 

 

 Zostaw odpowiedź