Portal Edunews.pl zamieścił dziś artykuł Anny Mitury, zatytułowany Sportowe projekty Młodych Obywateli”, informujący o dotychczasowym dorobku programu „Młody Obywatel na sportowo”. Oto obszerny fragment tej publikacji:

 

Ponad dwa tysiące młodych ludzi z całej Polski wzięło udział w programie „Młody Obywatel na sportowo”, realizując ciekawe inicjatywy skierowane do lokalnej społeczności. Sport stał się dla młodzieży punktem wyjścia do niesienia pomocy innym, rozwijania zdolności organizacyjnych czy tworzenia przestrzeni do integracji międzypokoleniowej. W ramach programu odbyło się wiele imprez charytatywnych, spotkań dedykowanych dawnym grom i zabawom, a także dyskusji na temat dostępu do oferty sportowej w okolicy, w sumie z działań Młodych Obywateli skorzystało 22,5 tysiąca osób.

 

Na 7. edycję programu organizowanego przez Fundację BGK i Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) złożyły się trzy tematy: „Ruch z sensem”, „Kronika sportowa” i „Sztafeta dyskusji”. Wszystkie zostały szczegółowo opisane w 80-stronnicowej publikacji Młody Obywatel na sportowo, która wyjaśnia, jak za pomocą metody projektu krok po kroku przeprowadzić projekt w swojej społeczności.

 

mo10

 

„Ruch z sensem” był propozycją dla tych, którzy pragnęli pomagać innym, zadaniem dla nich było zorganizowanie wydarzenia sportowego połączonego z akcją charytatywną. W ramach tego tematu uczniowie w Koninie oraz Hażlachu przygotowali zawody, na które biletem wstępu była karma dla zwierząt.

 

„Kronika sportowa” skierowana została do wszystkich lubiących wspominki i ceniących doświadczenie życiowe starszych od siebie osób, wyzwaniem dla nich było przywrócenie do życia dawnych gier i zabaw. Ten temat wykorzystała grupa z Białej Podlaskiej, aby zorganizować w swojej szkole międzypokoleniowe mikołajki.

 

Ostatni temat („Sztafeta dyskusji”) przygotowany został z myślą o wielbicielach wymiany poglądów, dla tych którzy chcieli rozmawiać o ważnych zagadnieniach i zmieniać swoje otoczenie. W tym celu uczestnicy mieli za zadanie przeprowadzić debatę na temat infrastruktury i oferty sportowej swojej miejscowości. Zrobili to między innymi uczniowie z Chotyłowa, którzy na debatę o potrzebie remontu boiska i uzupełnienia sprzętu sportowego zaprosili wójta swojej gminy.

 

W programie wzięło udział w sumie na 186 zespołów projektowych. Najwięcej grup działało w województwach: śląskim (27 grup), lubelskim i mazowieckim (po 18) oraz wielkopolskim (17) i dolnośląskim (16). Dla chętnych opiekunów grup młodzieżowych przygotowane zostały szkolenia poświęcone metodzie projektu w kontekście zaproponowanych tematów. […]

 

 

Cała publikacja – TUTAJ

 

 

Źródło (tekst i zdjęcie): www.edunews.plZostaw odpowiedź