Wszyscy którzy czytali wczorajszy felieton (nr  229) dowiedzieli się już o  projekcie Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom, nazwanym „Mądrzy Cyfrowi”. Dla szybszego wprowadzenia w temat dzisiejszej informacji przypominamy, że jest on adresowany do polskich nastolatków (ze szkoły podstawowej) , a jego celem kształtowanie odpowiedzialnych postaw społecznych z wykorzystaniem nowych technologii. Jak napisano na stronie organizatora „młodzież w kreatywny sposób nauczy się praktykowania wartości takich jak szacunek, uczciwość, mądrość oraz odwaga cywilna, a wszystko przy pomocy zajęć rozwijających praktykowania wartości takich umiejętności cyfrowe, w tym z tworzenia wirtualnej rzeczywistości, podstaw montażu trójwymiarowego wideo, narzędzi do pracy zespołowej, czy zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu.”.

 

Projekt „Mądrzy Cyfrowi” ruszył w formie pilotażowej w czerwcu 2018 r., a zimą 2019 r. obejmie swoim zasięgiem kilkaset szkół z całego kraju.

 

I w tym miejscu informujemy naszych czytelników, że w owym – zakończonym już – pilotażu uczestniczyła grupa uczennic i uczniów jednej z łódzkich szkół podstawowych. Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że tą szkołą jest Szkoła Podstawowa nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi .

 

W piątek 20 lipca, w ostatnim dniu realizacji zadań pilotażu projektu uczniów SP nr 81 odwiedziła pani Irena Koźmińska –  założycielka i prezes Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, która  w 2001 roku zainicjowała, wznawianą corocznie, kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”, mającą w szczególności na celu zachęcanie rodziców, nauczycieli i pozostałych dorosłych do poświęcenia co najmniej dwudziestu minut dziennie na czytanie dzieciom.

 

 

Z tej okazji na fanpage Fundacji zamieszczono krótką informację i zdjęcia, zrobione podczas tej wizyty:

 

Pierwsze zajęcia programu Mądrzy Cyfrowi za nami! Po 5-dniowym kursie uczniowie wyposażeni w nową wrażliwość i w nowe kompetencje cyfrowe są gotowi do wspólnego opracowania projektu społecznego.[…]”

 

 

 

Uczennice i uczniowie – uczestnicy pilotażu projektu „Mądrzy Cyfrowi” ze SP nr 81 w Łodzi. Wraz z nimi stoją:   z lewej strony pani prezes Irena Koźmińska, a z prawej pani dyrektor tej szkoły – Bożena Będzińska-Wosik

 

 

 

Trening umiejętności cyfrowych

 

 

 

 

Grupa uczestników pilotażu przed ścianą z „owocami” wniosków i przemyśleń

 

 

Źródło: www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom

 

 

Zaproszenie do projektu Mądrzy Cyfrowi (plik pdf)   –    TUTAJ

 

 

UWAGA: Gdy tylko do redakcji OE dotrą materiały (szczegółowa informacja i zdjęcia) o przebiegu zajęć w ramach łódzkiego pilotażu projektu „Mądrze Cyfrowi” zamieścimy  je na stronie OE.  [WK]

 Zostaw odpowiedź